FandaLanda

Co si myslíte o rasismu a co podle vás rasismus je?

Napadá mě jeden zajímavý případ. Někdo se třeba vždy obloukem vyhíbá občanům romské národnosti. Nebo je nikdy nezaměstnává. A dokonce to sám přiznává. Ale jako důvod neuvede rasismus, ale jeho či rodinné zkušenosti s občany romské národnosti. Je to rasista?

Nejlepší odpověď
paul1

Možná takové zkušenosti má. Já jsem znal několik pracovitých romů, ale hodně se jich práci vyhýbá. Jinak o rasismu je podrobný rozbor zde:

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Rasismus

Další odpovědi
Ametyst

Rasismus se může týkat třeba USA. U nás nemá tradici ani důvod existence. To, co naši politici milují, jako školit nás, abychom nebyli rasisti, je ve skutečnosti problém sociální. To neradi slyší, že nikdo z nás nemá rád asociály a vyžírky. Vláda je podporuje a cpe do nich peníze, i když ti v životě nepracovali, a pracovat nebudou. Korumpuje je, aby nekradli a neloupili, protože jsou to nepřizpůsobiví asociálové a vyžírkové.

Themeansar

Problém není v barvě pleti ale ve výchově dětí, špatně vychovaný člověk se chová špatně, a tak se má logicky v životě špatně.

tomasnejedl

Nemusí to tak být, pokud máte špatné zkušenosti například s automechanikem, také si přístě dáte pozor komu auto svěříte do rukou. Někdo si dá pozor, a někdo se zase naučí na autě pracovat sám. To samé platí i v případě který popisujete. Daný člověk má s občany romské národnosti špatné zkušenosti, hazí je všechny do jednoho pytle a radši se s nimi nadále nezaplétá. Nemyslím si, že všichni takovýto lidé jsou vyloženě rasisti, bohužel nemají zkušenost s normálně smýšlející sférou. Za sebe mohu říct, že mám známé, kteří jsou romského původu a rozhodně o nich nemohu říct nic špatného. Jsou to velice milí, pracovití a inteligentní lidé. Na druhou stranu žiji v Ostravě, tak znám i tu druhou stránku.

Rasismus neznamená pouze osobní nenávist nebo záměrné útoky na lidi jiného původu, ale může se projevovat také v systémové diskriminaci a nerovnosti, které ovlivňují životy jednotlivců a skupin na základě jejich rasového nebo etnického původu. Je důležité si uvědomit, že rasismus je morálně nesprávný a porušuje základní lidská práva. V případě který uvádíte není správné, že daný člověk vyložené odmítne zaměstnat člověka na základě jeho původu. Správné by bylo prověřit si jedincovy schopnosti, zkušenosti a jednat s ním jako s ostatními zájemci o práci. Ačkoliv se z jeho strany nemusí jednat o rasismus, z pohledu veřejnosti se to tak jevit může a v drtivé většině to tak také je.

GM

Ametyst – 100 palců. Nemám ráda rasisty a cigány.