Lgee

Co by se stalo, kdyby účast ve volbách klesla na 30–40 %?

Pokud je běžná účast 60–70% ve volbách, co by se stalo, kdyby účast klesla na 30–40%? Opakovaly by se kvůli tomu volby? Je to nepravděpodobné, ale třeba kvůli koronaviru je to dost dobře možné.

Nejlepší odpověď
Reganois

Ne, neopakovaly. I kdyby byla účast 15 %, stále jsou výsledky voleb legitimní, platné. Vždyť k senátním volbám sotva dojde 30 % lidí. Takže se nic nestane, jen se přerozdělí mandáty, jako obvykle.

Další odpovědi
Drap

Podle volebního zákona neni určen nejnižší možný počet. Teoreticky by tedy stačil, aby v celé republice volil jen jeden člověk. A i v takovém případě by byly volby platné.

Nassin

Proto by měla být účast ve volbách povinná, jak navrhoval pan president Zeman.

elkon

Nic by se nestalo, jen by o osudu výsledku voleb rozhodovalo pár lidí.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Speed77

Nassin… nutit lidi do voleb už by nebylo tak nějak demokratické a svobodné. Je to volba člověka, nejen koho volí, ale zda vůbec volí. Něco takového by MĚLA být povinnost občana, ale kdyby to bylo poviné, nebylo by to správné a přineslo by to mnohem víc potíží než užitku… Vem si, jak by ti lidi volili, kdbyy k tomu byli nuceni, Natruc by vybírali nesmysly nebo dělali problémy. A všechna ta individua, která by k volbám chodila… Co když prostě někdo nikoho volit nechce, nemá žádného favorit…

Nějaké volby i referenda jsou stejně o ničem. Jaký je skutečný smysl? Nic moc spravedlivého, užitečného a vzájmu lidu to není. Lidi nic neovlivní a tohle je jen zdání moci jednou za čas, kdy se lidme předkládá/umožňuje, že „můžou“ volit, rozhodovat,…
„Demokracie není nic jiného než vláda davu, kde 51% lidí může odejmout práva ostatním 49%.” Spravedlnost jak cyp. A ve skutečnosti to ani není poloviční 51% většina, ale mnohem míň (kromě počtu zůčastněných, taky víc vyriant na výběr… Pokud z 10 možných variant vyhraje jedna, která má cca 30 % -na úkor všech těk, kteří volili něco jiného… No páni. systém na hlavu). Nemluvě o chaosu při takových „akcích” a podlehání pouhým vášní, které vyvolává demagogie a nevědomosti.
Najdi v tom všem spravedlnost. Volby nejsou nijak spravedlivé a v důledku ani užitečné.

Dochy

Souhlas se Speedem. Povinnost by devalvovala vážnost těch voleb. Spoust lidí by tam šla a třeba jen z povinnosti strčila do obálky první lístek.
Co se „stížností“ týče – jseš v Česku (ač tento název nemám rád, použiji jej jakožto zdůraznění země kde žijí Češi) – nadávání na (skoro) všechno je národním sportem.

Nassin

… v tom případě ať si ti, kteří nevolili, nestěžují na ta některá individua, která se do Parlamentu dostala.

Speed77

Stěžují si všichni na všechno, ať už volí nebo ne. Taková lidská přirozenost nebo spíš je to i záležitost kulutry a mravů ve společnosti.
Zklamaní voliči nadávají na stranu, která vyhrála protože ji nevolili, nevoliči nadávají, protože tomu nevěří nebo si myslí, že „jejich hlas nic neovlivní/nezmění.“ Tím neříkám, že ti, co volili stranu, která vyhrála, si na nic nestěžují… 😂
Stejně v tom není spravedlnost, tak je to fuk.
Třeba taky může být „super” když vyhraje volby nějaká strana, kterou ale ostatní „porazí“ tím, že se strany proti ní spojí.. a nakonec nemusí mít tahle strana vůbec nic, než jen tu trochu (cca do 30ti %), které dostala od voličů. Ale ve vládě ani nebude, když se taky s někým nespojí (a třeba zase s někým, kdo měl minimální podporu, ale „stačí to…“ na sestavení vlády).

Volby i referenda založené na manipulaci s informacemi (neustále, od všech, ze všech stran) a na neznalosti voličů (v otázkách politiky, ekonomie, práva, et cetera,..). Otázky spravedlnosti a skutečného zájmu lidu/společnosti jsou až někde vzadu.