talka

Čím vzniká pocit hladu?

U všech živočichů: savců, ptáků, ryb, …

Nejlepší odpověď
Lamalam

Nedostatkem potravy klesne hladina glukózy a leptinu v krvi, na to zareaguje bloudivý nerv a pošle do mozku signál „mám hlad!“

Další odpovědi
mosoj

Nedostatkem potravy.

anna emma

Pozor!Nejde jen o pokles glukozy.Nejen o potravu jako takovou,ale jakou.Mozek spouští pocit sytosti podle přijatých živin,proto můžeme sníst omáčku s osmi a stále budeme mít chuť ještě něco si dát,protože je to prázdná strava bez dostatku vitamínů a minerálů.Ovšem dáme si čerstvé ovoce,zeleninu,zkrát­ka jídlo plné vitamínů a minerálů,budeme mít pocit sytosti dříve.Je známo,že lidé,kteří mají stále hlad,stále by se něčím cpali,mají zkrátka nedostatek těchto potřebných látek.Tělo doufá,že č další stravě se konečně dočká.Tedy aby člověk neměl hlad,je třeba dodávat co tělo potřebuje,nejen si něco nacpat do břicha.

zjentek

Impulzem, který nás chrání před smrtí hladem. Tělo si říká o určitý látky, tzv. složky potravy.
Příklad: Když ráno dostaneš neodolatelnou chuť třeba na hemenex, ale máma tě donutí ke snídani sníst misku tapiokový kaše nebo müsli, téměř vždy se automaticky dostaví pocit hladu.

marci1

Za pocity hladu vděčíme tzv. bloudivému nervu, což je párový hlavový nerv, propojený s krční, hrudní a břišní dutinou. Právě on posílá informace o plnosti žaludku do části mozku zvané hypotalamus, a to na základě obsahu glukózy v krvi.
Hlad vzniká, když hladina glukózy v krvi poklesne pod určitou hranici. Mimo to se pocit hladu řídí i některými hormony, například hladinou leptinu, který signalizuje množství tuku v organismu, a jeho nutriční zásoby, ghrelinu, který stimuluje pocit hladu prostřednictvím vylučování růstového hormonu, nebo cholecystokininu, který upozorňuje na množství tráveniny v tenkém střevě.
Zdravý člověk dokáže při dostatečném množství tekutin hladovět asi 50 dnů. Tělo zpracovává poslední přijatou potravu asi tři dny, poté přechází na proces zvaný ketóza, kdy játra začínají odbourávat a zpracovávat tělesný tuk, a zhruba po třech týdnech se přepne na „proces hladovění“. Během něj už získává energii ze svalů i vnitřních orgánů, včetně kostní dřeně, což může vést k ohrožení života. 🙂
http://www.sto­plusjednicka.cz/ja­kym-mechanismem-vlastne-vznika-v-nasem-tele-pocit-hladu

Kepler

Já dostanu hlad, kdykoliv se mi vyprázdní žaludek, takže ztrácím aerodynamické tvary…Wiki:
Hlad vzniká, když hladina glukózy v krvi poklesne pod určitou hranici. Potřeba přijímat potravu je ovšem ovlivněna také signály z trávicí soustavy a působením některých hormonů, svou roli hraje také psychické rozpoložení, stav pozornosti aj., takže pocit hladu se dostavuje u různých jedinců s různou rychlostí a intenzitou a je také různě snášen – někteří lidé snášejí pocitu hladu dobře, u někoho se dostavují změny nálady jako podrážděnost nebo rozmrzelost.

talka

Kepler: Zajímali mě spíš ostatní tvorové kromě lidí.

Kepler

U všech teplokrevných tvorů, minimálně apoň savců, je to stejné.

talka

A co ryby? Viděla jsem jak hladově jdou po kořisti.

Kepler

Zjentek: hlad a chuť na něco jsou rozdílné pojmy. Já dostat na výběr nějaké srágory, nebo hemenex, který dostat nemůžu, tak na hlad automaticky zapomínám.

zjentek

anna emma to už vysvětlila ;)