Četli jste (auto)biografii politika, kterou byste mohli doporučit?

Nejlepší odpověď
DoTazatel

Vybírám jen podle sebe:
O Kýrově vychování – Xenofon (moje nejoblíbenější kniha. Spíš než skutečná biografie se ale jedná o fiktivní biografii, ale kdo ví… Xenofon tam hlavně popisoval ideálního vládce).

Životopisy slavných Řeků a Římanů – Plútarchos (biografie mnoha řeckých a římských politiků – vládců, vojevůdců, hodnostářů a státníků). Velmi doporučuji. Jenom mu tam blbovi chybí Filip II Makedonský z nich všech (říkám blbovi, ale mám ho velmi rád tohoto autora, ale za to, že ho vynechal je pro mě blb). :)

Životopisy dvanácti císařů – Suetonius

Paměti krále Slunce – Ludvík XIV (není to biografie, ale napsal to sám král Ludvík. Jsou to ray pro příštího krále – dauphina).

Hovory k sobě – Markus Aurelius (taky to není biografie, ale napsal to on a s každou knihou od takových lidí, víc pochopíš jak symi mysleli atd). Vřee doporučuji, sám jsem to četl mnohokrát.

Portréty světovládců – (životopisy císařů ale od kolektivu autorů)

Válečné paměti – G. I. Caesar (obsahuje všechny vál. paměti, které Caesar napsal – i ty, které ani nenapsal) :D
Mimochodem o Caesarovi toho bylo hodně napsáno – všetně biografií (a to i od současných autorů). Stejně tak o Alexandrovi velikém.

Tažení Alexandra Velikého – Arriános

Vyšly nebo vyhází přímo i různé edice zabývající se vždy biografií konkrétní osoby – politika, vládce. Takových je spousta.

I různé dějiny popisují životy různých státníků, vladařů.
Jinak dějiny, letopisy, paměti atpod. to je moje, to čtu velmi rád – ale ne moc ty moderní. Takže toho mám přečtenného spoustu… jinak v edici Antikcá knihovna toho najdeš víc… Pojeď si Databaziknih, tam toho najdeš…

Od Churchilla mám doma:
Příběh malakandského sboru
a
Do boje (obsáhlá sbírka jeho proslovů) — ani jedno z toho jsem ještě nečetl,a le Churchill prý píše velmi dobře.

Mám i Masarykovy řeči a 1918 ale to moc nedoporučuji.. :/

Od F. Roosevelta mám: Za lepší svět – ale to jsem taky ještě nečetl (a taky jsou to myslím projevy, takže žádná biografie)
Od T. Roosevelta mám Lovecké toulky – to rozhodně není autobiografie. :'D

B Franklin má – Vlastní životopis

Karel IV. – Vita Caroli/vlastní životopis (mám doma, ale taky jsem nečetl, nějak se mi do toho nechtělo ani nevím proč)

Zajímavé jsou třeba i různé výbory dopisů od různých osobností historie – od politiků
Píši ti příteli – antologie (Dokonce i Alexandr veliký tam má dopis, ale jsou to asi tři čtyři řádky :D ale je tam víc politiků – vladařů).
Výbor z korespondence – Cicero (mj. i z Caesarem nebo Markem Antoniem)
(Ostatně pod „výbor z dopisů/kores­pondence/díla“ toho najdeš víc od různých autorů, i od politiků).

O vlastním osudu – kolektiv/antologie (je tam třeba myslím i císař Julián nebo císař Augustus – to jeho ale není tak úplně biografií, spíš jen vypočítává, co všechno daroval lidem – v penězích atd. :D ).

O cizích osudech – kolektiv

Další odpovědi
elkon

Zbytečnosti nečtu.

quentos

M. Zeman – „Jak jsem se mýlil v politice“. Z dob, kdy mu to ještě myslelo…

led

Zaujímavé sú autobiografické spovede každého politika, pokiaľ nie sú upravené v záujme politickej pravdy, to znamená skreslené, pri pohľade s odstupom času a často aj zmeneného pohľadu na tohto politika…
Napríklad mám pred sebou otvorený ročník denníka „Pravda chudoby“ z roku 1925 aa akoby opisovali dnešok. Podobnosť čisto náhodná, alebo ľudia sa nemenia?

anonym

elkon: Díky za názor, nicméně tedy přemýšlím nad smyslem reakce na otázku.

DoTazatel

Sám je zbytečnost. ;) Nejspíš nečte vůbec..

elkon

Čtu to, co považuji za zajímavé, nebo důležité. Pro mě politika zajímavá není, stačí, že toho je kolem nás víc než dost.

DoTazatel

Taky čtu to, co považuji pro sebe za důležité nebo zajímavé, ale neříkám, že ostatní žánry, které nečtu jsou zbytečnosti.
Ostatně nikdo, kdo je opravdu horlivým čtenářem (nebo prostě jen čtenářem) by neřekl, že jsou některé knihy na určité téma zbytečnosti.

anonym

DoTazatel: Děkuju za zajímavý výčet doporučení. Churchilla se chystám přečíst už nějakou dobu. Hovory s TGM nejsou špatné, ale ta starověká literatura by mohla být zajímavá.

DoTazatel

Hovory s TGM od Čapka jsem nečetl, ale zato „Světovou revoluci“ přímo od TGM aj. (další byly nějaké výbory jeho dopisů/proslovů.. už nevím jak přesně se to jmenuje).

Každopádně ty starověké vřele doporučuji. Pro mě osobně je nejzajímavější. ;)

DoTazatel

Od Xenofonta ještě: Agesilaos — popisuje tažení spartského krále Agésiláa II proti peršanům v Malé Asii. Taky dobré, ale taky ne celá biografie, jen to jeho tažení a následný návrat a boje doma v Řecku. (Není to moc dlouhé, má to pár stránek… za to O Kýrově vychování to je celá kniha – asi 300 stránková). :3

Určitě by se toho našlo víc.