Rokio

Čeká po smrti člověka, který celý život koná dobré skutky s dobrými úmysly, peklo?

Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Znamená to, že když kdokoliv bude celý život pomáhat druhým lidem a nic za to nebude chtít, tak ho čeká křesťanské peklo, jakmile umře? Bude zažívat nekonečné utrpení a bude více trpět než vězni, malomocní, nebo třeba děti v nejchudších oblastech Afriky?

Já třeba pokud mám tu možnost, tak rád pomůžu. Když to umím. Pomáhám i nevděčným lidem. Mám k tomu dobré úmysly. Čeká mě za tohle nekonečné utrpení, jakmile zdechnu?

Odpovědi
Filip84

Žádné nebe, peklo, ani podobné nesmysly, nejsou. Celé je to lidský konstrukt, těžící ze strachu většiny lidí ze smrti – Ty jsi toho dobrým příkladem!

Dělej to a to, to a to nedělej, toho a toho poslouchej, toho a toho neposlouchej, ten a ten má pravdu, protože to je boží pravda – zjevená, ty tomu nemůžeš rozumět, rozum je nástroj ďábla a srdce nástroj boží, a podobné nesmysly. Snadno se tím ovládají masy a většina lidí je masových (stádových). Tak bylo, tak je, a tak ještě dlouho bude.

(Instituciona­lisované) náboženství je opium lidstva.

A, navíc, ptáš se na to, na co už Ti bylo odpovězeno: pokud budeš žít v souladu se svým svědomím, tak i podle těch konstruktů budeš spasen, protože člověk je spasen skrze své svědomí (respektive, skrze svou víru, ale pokud je víra v rozporu s jeho svědomím, musí se řídit svědomím).

M i r e k

Podle mě za opravdu dobré úmysly a opravdu dobré skutky rozhodně člověka nečeká peklo. Ale někteří lidé nemají jasno, co je dobré a co ne. Příklad: rodiče nemají peníze na drahé dárky pro svoje dítě. Jdou do banky, uvedou nepravdivé informace a díky tomu dostanou půjčku. Nebo někdo poruší předpisy, nabourá auto, a aby dostal peníze od pojišťovny, uvede nepravdivé údaje, jak se to stalo. Podobné případy se stávají a někteří lidé si myslí, že to je v pořádku. Tak za takovéhle „dobré“ úmysly a skutky asi opravdu hrozí něco, co by se dalo nazvat peklem.

Roman71

Rokio, něco jako „biblické peklo“ neexistuje!
To, co je v Bibli přeloženo jako „peklo“ se váže k místu blízko Jeruzaléma zvané Ge.Hinom (údolí Hinomových synů) známé v češtině jako Gehena, kde se pálily odpadky. Pro podporu hoření se do odpadu přidávala síra. Toto místo často používal Ježíš jako symbol věčného zničení, nikoliv mučení, jak to vysvětluje například katolická církev. Gehena není „peklo“.

Knuha Kazatel (v kterékoliv Bibli) k tomu říká v 9.kapitole, 5. a 10.verši toto:
„Živí totiž vědí, že musejí zemřít, mrtví však nevědí vůbec nic. Žádné odplaty se už nedočkají, i pouhá vzpomínka na ně zanikla.“ .. „Čehokoli se chopí tvá ruka,
tomu se věnuj ze všech sil –
vždyť míříš do hrobu, kde není co dělat,
kde chybí smysl, moudrost i vědění!“

Není tady ani zmínka o nějakém pekle.. že ne?
A proč by Bůh, který je zosobněním lásky měl zalíbení v tom, že by vytvořil místo věčného trápení, aby v něm trestal hříšníky? Můžete žít věčně v ráji na zemi, nebo být věčně mrtev (neexistovat) – Žádně peklo, ani očistec (tečka)

Ps: čtěte v Bibli odkazy a dodatky. Nemáte-li je tam, pořiďte si studijní překlad.

M i r e k

Ještě k otázce, jestli existuje nebe, peklo a podobné. Já nevím, ale jistě vím, že někteří lidé občas mají zážitky, které se podobají tomu, co se v Bibli a podobných knihách popisuje jako Boží soud, setkání s nadpřirozenou bytostí a podobně, a to i bez požití drogy a děje se to i ateistům. Jsem jedním z těch lidí. Není to důkaz, že existuje nebe a peklo. Ale je to důkaz, že některé věci v Bibli (a podobných knihách) mají reálný základ. Nevím, jaká je příčina takových zážitků, možná jsou to jen nějaké poruchy v mozku, a možná ne. I věda toho zatím o lidském vědomí ví velmi málo.