jirka F

Byla by píseň „Vltava“ dobrou českou hymnou, pokud by se o tom hlasovalo?

Tady kdyby někdo nevěděl co mám namysli:

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=Sd3bIIaz3Kg&ab_chan­nel=B%C5%99etis­lavGrmela

Nejlepší odpověď
elkon

Je to hloupost. I když je tato symfonická báseň krásná, hymnu máme dostatečně důstojnou.

Další odpovědi
zjentek

A k čemu? Vše potřebné a nutné pro naše denní běžné životy nám zařizuje/nařizuje EU, spíše než českou hymnu tedy potřebujeme hymnu EU. K čemu by nám taková česká hymna byla při zcela přirozeném projevu patriotismu k jiné instituci/mocenské jednotce/entitě sui generis, než je český stát? Požadovat českou hymnu při současném vývoji je nerozum, pramenící z neuváženého, nelogického uvažování. Ostatně pozice Petra Pavla ve volbách je důkaz.

Filip84

Historickou zemskou hymnou Království Českého je Svatováclavský chorál (na necírkevním nápěvu – https://www.y­outube.com/wat­ch?v=ocJqV8JBVpo), Markrabství Moravského Bože cos ráčil před tisíci roky (https://www.y­outube.com/wat­ch?v=OI_8EuYDO­IM, ta baba zpívá prostě příšerně, ovšem nenašel jsem žádnou jinou nahrávku, kde by ta slova byla pořádně slyšet) a slezskou hymnou je Mein Schlesierland (oder Schlesierlied) (https://www.y­outube.com/wat­ch?v=GLiD4jKFv9Y).

Ty, já bych to neměnil. Svatováclavský chorál je ryze českou záležitostí, a navíc je to moc církevní. Bože cos ráčil je zase ryze moravská záležitost, a navíc, když to začneš hrát, tak já ti budu zpívat Boże coś Polskę, to bys mi to musel speciálně říct, že mám zpívat Bože cos ráčil, jak mne to má, sakra, napadnout. No a Mein Schlesierland, mein Heimatland, většina našinců nezazpívá.

Tak tradičně ještě nesmíme zapomenout na Volkshymne, česky jako Zachovej nám Hospodine. Ale to máš to samé, co Bože cos ráčil, já ti na to začnu zpívat Das Lied der Deutschen (Deutschland über alles), a to, že se hraje Gott erhalte, Gott beschütze, poznám až tak po půlce sloky, protože Volkshymne má úplně jiné tempo, než Deutschlandlied. A teď už to nejde změnit, v půlce zpěvu.

Prosímtě, hymna by měla mít nějaké tradiční zakotvení, ne že si vysoce kovaný soudruh Herr Gott zazpívá písničku o vláčku na Mou vlast. 🤦‍♀️

A navíc se mi to ani trochu nelíbí. Je to takové „submisivní“. Jestli má být hymnou toto, tož já chci za hymnu Sebrala patrola (https://www.y­outube.com/wat­ch?v=R4lBnPIS­Dig, já ten nápěv znám poněkud jinak, takový „říznější“).

Kelt

Ne ne a ne.
Symfonická básen by se neměla upravovat a dělat k tomu text. Smetana by se musel v hrobě obracet. Pak máme pěknou hymnu, ta má historii a je důstojná.
No a když si poslechneš izraelskou hymnu Hatikva, tak budeš mít pocit, že je to taky upravená Vltava.

quentos

Nesmyslná otázka. Úroveň kvality nezáleží na tom, jestli se o dané věci hlasuje.

cappuccino

Mame krasnou hymnu, tak na co ji menit?

Filip84

Kelt: Hatikva (já ji umím zazpívat zpaměti, tak jako si to stačí vybavit 😅) má, totiž, stejný nosný nápěv, jež je znám v Evropě od renaissance, jako právě Smetanova Má vlast. Původ té lidové písně, která je nosným nápěvem, je pravděpodobně švédský.