drax.davari

Berete vážně výstrahy meterologů před deštěm?

On je déšť životu nebezpečný? Mě přijde naopak životně důležitý, vždyť by bez něho všechno pochcípalo a uschlo. Imho nepredikovali náhodou stejní meterologové, že letošní léto bude teplotné nadprůměrné a srážkově podprůměrné?

https://www.no­vinky.cz/clanek/po­casi-prset-bude-dal-meteorologove-prodlouzili-vystrahu-40439876

Odpovědi
Drap

Ano, beru to vážně jak jen mohu. Kromě toho, že déšt je životně důležitý, tak ve velkém množství může přinášet povodně, vylití řek a potoků, sesuté svahy a podobně. Zřejmě jsi nikdy neviděl, když z ničeho nic zmizí silnice před tebou, ani povodně kdy jde o holý život, vyplavené domy, vše bez elektriky a podobně. Kdo to zažil, nebo si to alespoň dovede představit, má před vydatnými srážkami respekt.

Ametyst

Ani ne. Strašení sněhem v lednu a horkem v létě se stalo už součástí strašící mašinerie. S těmi dešti je to tak, že se náramně hodí vystrašit celou republiku, i když vydatné deště postihnou jeden region. Zprávařům už nevěřím ani tečku za pozdravem.
Mimochodem bylo by zajímavé pozorovat reakce lidí, kdyby zprávaři oznámili příchod nebezpečného viru. Už se tak zdiskreditovali, že by jim bohužel mnoho lidí nevěřilo.

Disraeli

Většinou ne. Beru to jako takovou možnou, ale nejistou predikci. Každá předpověď ukazuje něco jiného, každou chvílí se mění a ani krátkodobě se tím nedá nějak řídit, natož dlouhodobě (ani na dva dny to neukzauje dobře).
Řídím se aktuálním počasím, větrem, mraky na obloze,.. a prostě vlastníma očima.
Na zítřek hlásí děšť – a nezaprší. Posunuli to na další den. A neprší… a takhle to kolikrát trvá i týden. Nakonec ten déšť třeba příjde, ale úplně v jinou dobu nebo i den. Pak zase hlásí na celý zítřek jasno, maximálně chvílemi polojasno – a hádej co, začne pršet a lije jak z konve. Těmihle předpovědi jsem se dřív řídil, když jsem třeba jezdil na kole nebo jsem měl v plánu něco dělat. Po X zkušenostech, které byly takové, že někdy to fungovalo a jindy byla ta předpověď úplně mimo, jsem se na to úplně vybodl a neberu je vážně. Jen jako takový velmi nejsitý ukazatel.
Někdy jsou ty předpovědi retardované úplně… Venku je podle předpovědi pro moji polohu prý slunečno – a je totálně zamračeno a obloha plná mraků. Jindy prý akutálně prší, a je jasno a bez deště. Čím se to jako řídí?

Rokio

Předpovědi meteorologů beru vážně a věřím jim. Nejsou sice stoprocentně přesné, ale nějakou vypovídající hodnotu mají.

Když prší, považuji to většinou jako špatné počasí a ven obvykle nejdu, pokud to není důležité. Jinak vím, že déšť je pro přírodu důležitý.

paul1

Ale ano, hlavně si to hlídám, když se chystám kosit trávu a sušit ji na seno.

Pollon

Beru, ale s rezervou, v naprosté většině případů se meteorologové s počasím příliš netrefí. Když straší, nic hrozného se většinou nestane, když nic zvlástního nepředpovídají, něco se stane.

Disraeli

Jinak déšť samozřejmě je důležitý… životně důležitý, jinak by vše uschlo, vyprahlo a ani život by na souši nebyl.
Ale nadmíra deště životu nebezpečná je a může škodit (nejen lidem). To si samozřejmě neodporuje. Sucho je špatné, ale záplavy taky.
Všeho s mírou.

Pepa25

Nekrmte trolla! Hned v prvním odstavci má jasně napsané, že problém není v dešti, ale v tom, že jeho velké množství může zvednou hladiny řek a způsobil záplavy. A ty jsou zatraceně nebezpečné!

Disraeli

Každý musí jíst… 😅