Mravenec

Znáte Calhounův experiment? Co si o něm myslíte?

Kdo nezná, pozná: https://zoom.i­prima.cz/zaji­mavosti/calhou­nuv-experiment-mysi

Nejlepší odpověď
aliendrone

Ano, dokonce se to tu řešilo před pár lety.
A i když jsou krysy jen krysy, tak výsledky experimentu jsou VELICE ZNEPOKOJIVÉ (podle mne). O to více, že analogie v současné lidské společnosti jsou dnes již více než zřejmé. 😕

Další odpovědi
magorvkleci

Ano. Ale myslím, že vysvětlení není tak jednoduché, že by se dalo přímo přenést z krys na člověka. Novináři dnes po padesáti letech naznačují, že extrémní chování se projevilo u všech chovaných krys, což není pravda.

df

Jo, znám. Proto makrela povolala černé krysy z Afriky, aby byl trochu rozruch, protože bílé krysy v eu se nechtěli množit a začalo jich ubývat

Pepa25

Že je poplatný době vzniku: konec 80. a 70. let – to byly v kurzu „meze růstu“ a malthusiánské katastrofické teorie.

elkon

Utopie.

Drap

Ve skutečnosti by bylo zřejmě vše úplně jinak.

VaclavZeman

Ne. Děkuju.

paul1

Zatím jsem o něm nevěděl. Či se dá chování myší aplikovat na lidi? Netuším.

Filip84

Znám, a tuším, že už jsem to tady někde zmiňoval.

Těch myších / krysích experimentů, rozličných „rájů“ bylo, v té době, více.

Naštěstí člověk není s to udržet takto stabilní utopické prostředí, jako měly ty myši. To ale nic nemění na faktu, že člověk je tvor ještě línější, než ty myši, a že spousta z těch závěrů, které z podobných experimentů vyplynuly, na člověka platí. Jinak, částečně, ale platí.

aliendrone

Nepřipadá vám lidi, že např. samečci-krasavci z experimentu jsou ekvivalentem dnešních youtuberů? Prostě lidé NAPROSTO závislí na něčem TAK vratkém, jako je sociální médium?
Stačí MALIČKOST a jsou TOTÁLNĚ V LOJI! Dramaticky se to ukázalo např. u ruských youtuberů. KOLIK jich šlo doslova raketově ke dnu poté, co Youtube jim odepřel („v rámci sankcí“) monetizaci jejich videí? Podotýkám že to nebyli nějací „političtí“, ale OBYČEJNÍ lidé s obyčejnou tematikou (např. šikovní kutilové, kuchtíci apod.). 😕

V jednu chvilku mají desetitisíce USD/měsíc a najednou NIC? Aniž by se čímkoliv (nějakou OSOBNÍ chybou např.) provinili? Takových paralel bych mohl v souvislosti s experimentem vytáhnout víc. Ještě NIKDY nebyl člověk TAK závislý a TAK „snadno zaříznutelný“ jako dnes. A tento trend nabývá na síle. 😕