konemy

Píše se správně zákožka, nebo zákoška (svrabová)?

Já jsem si vždy myslela, že ž, ale v knize „Patnáctiletý kapitán“ od J. Verna byla zákoška.

Nejlepší odpověď
quentos

Slovník spis. jazyka českého ani Slovník spis. češtiny zákošku nezná, znají pouze zákožku. Překladatel se tudíž seknul a korektor (pokud to vůbec prošlo korekturou, dnes se na ní hojně šetří) to přehlédl.

Další odpovědi
Lamalam

Zákoška by to mohla být pouze v případě, že by se vyskytovala za košem. V kůži se vyskytuje zákožka.

ivzez

Píše se „kůže“ nebo „kůše“?

nyjono

Quentos, máš naprostou pravdu. Nikdy nebylo v knížkách tolik, i hrubých, pravopisných chyb.
Občas s nechutí přestávám číst rozečtený text a mám potřebu si dát pauzu.