independent

Všimli jste si, že latinské názvy měsíců jsou vlastně řadové číslovky?

až na ty co později přejmenovali podle nějakých císařů.

Nejlepší odpověď
annas

Co na to odborníci? V latinských názevech měsíců nejde o číslovky řadové.

"Latinské názvy těch posledních měsíců v roce, totiž september, október, november a december obsahují latinskou číslovku „sedm“, „osm“, „devět“ a „deset“, která však neodpovídá pořadí těchto měsíců v kalendáři.

Řešení této záhady lze nalézt v základních příručkách o dějinách Římské říše. Zde najdeme informaci, že až do roku 153 před naším letopočtem začínal římský rok březnem, tedy o dva měsíce později než dnes. Proto jsou i čísla měsíců, skrytá v latinských termínech, o dvě místa opožděná.
V době trvání mocné Římské říše se v názvech měsíců odehrály některé další změny – v roce 44 před naším letopočtem byl přejmenován červenec, který se do té doby jmenoval Quintílis „pátý“, do podoby Iúlius podle Julia Caesara.

V roce 8 před naším letopočtem se pak měsíc Sextílis, totiž šestý měsíc, jímž byl srpen, přejmenoval na Augustus na počest císaře Augusta, za jehož panování se mj. narodil Ježíš. Další římští císařové už nebyli tak populární, aby se dostali do kalendáře.

I v českém prostředí, hlavně v době po Bílé hoře, se latinské názvy měsíců užívaly podobně, jako jsou dodnes v užívání v textech slovenských, včetně kalendářů. To, že byly obnoveny staré české a šířeji slovanské názvy měsíců, tedy leden, únor, březen atd., je dílem našich obrozenců.

http://www.roz­hlas.cz/olomou­c/doporucujeme/_zpra­va/latinske-nazvy-mesicu--1439536

Latinské názvy měsíců ovlivnily české pojmenování červen a červenec.

„V starší době bývala spolu dokonce zaměňována, takže červenec býval měsíc v roce šestý a červen sedmý; snad k tomu přispěla také latinská jména těchto dvou měsíců, Junius a Julius, která jsouce si zvukem podobna a vedle sebe položena často se pletla a jedno s druhým se mátlo.“
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3372

V odkazu je možné najít i původ českých názvů, pokud někoho zajímá.

Další odpovědi
quentos

No tos objevil Ameriku :{)>
Nás anglisty to trklo poměrně brzo, v angl. to mají taky z latiny, toho si nešlo nevšimnout…

orestez

Dnes pan Veselý četl svůj deníček z brněnského rozhlasu. Vysvětloval názvy měsíců, stejně jako ve sklonku minulého roku. Řádí si v teple za peníze koncesionářů. Možná by stálo za otázku, proč se český jazyk nebo národ odtrhl od latinských názvů? Nezkazili to vraždící bratři? Co je October?

zeeue

Kdysi na střední v chemii, když jsme se učili oktan, nonan, dekan jsem si toho všimla taky, ale nijak jsem se nad tím nepozastavovala 🙂

Mě spíš vždycky zajímalo, proč jsou názvy měsíců červen a červenec přehozené 😁 správně by mělo přece být pořadí červenec a pak červen (červenec – teprve se červená, červen – až pak je červené).

magorvkleci

…latinské názvy měsíců jsou vlastně řadové číslovky…
(nojo, skoro úplně všechny… teda až na nějakých osm)

…až na ty co později přejmenovali podle nějakých císařů…
(nojo, až na nějaké ty dva)

annas

Původ měsíce červen a čeervenec piodl Rejzkova Etymologického slovníku

červen, červenec, červnový, červencový. Motivace názvů těchto měsíců není zcela jistá; někteří je spojují s červy v ovoci či se sběrem červce, z něhož se získávalo barvivo, přece jen se však zdá být nejpřijatelnější spojení s barvou, která je v té době pro přírodu (dozrávající plody)

zeeue – máte pravdu.

V starší době bývala spolu dokonce zaměňována, takže červenec býval měsíc v roce šestý a červen sedmý; snad k tomu přispěla také latinská jména těchto dvou měsíců, Junius a Julius, která jsouce si zvukem podobna a vedle sebe položena často se pletla a jedno s druhým se mátlo.
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3372

orestez

Ahoj. Jo, oktáva, klávesnice. Celá oktáva není 8 kláves, ale 12. .. jdu si to teď ověřit vedle do studia. …
Ano, 1C až 1H je 12.
No, každopádně bychom byli znalejší a cizí jazyky nemusely být tak cizí.
Co mě přináší sdělení, že prosinec je z prosa? Kdyby se 12. měsíc aspoň jmenoval prsinec.

luckykubrt

Prosinec je od slova „prosit“. Vzniklo to v době blátivých vánoc, kdy lidé prosili Boha, aby už konečně napadal sníh. 🙂

annas

Původ názvu prosinec jsem určitě vysvětlovala.
ALe přidávám znova z Rejzkova slovníéku.

prosinec, prosincový. R.st. prósinec ‘leden’,
tak i sln. prosînec, ch.st. pròsinac
(dnes jako u nás ‘prosinec’), stsl.
prosinьcь. Psl. *prosinьcь nemá jednoznačný
výklad. Nejpřijatelnější se zdá
vycházet od slovesa *prosinǫti ‘problesknout’
od *sinǫti, *sijati ‘svítit, zá-
řit, blýskat se’ podle toho, že slunce
probleskuje mezi mraky. Jiní autoři
myslí na souvislost se siný ‘modravý,
šedivý’ (Ma2
, HK), které ovšem má
stejný původ jako *sinǫti, *sijati (viz
:sinat); vzhledem k významu předp.
pro- je první výklad lepší. Spojení s
:prosit či dokonce  :prase (stč. i prasinec,
jde o čas zabíjaček) je nutno brát
jako lid. etym.

independent

October znamená latinsky osmý, jak jsem psal odvozeno z řadové číslovky octoginta. Co je oktáva? Osmičlenný něco, nebo ne?

independent

nikdo si nevšiml, že october není osmý?

annas

Ano. Proto jsem vložila vysvětlení. Má to svou historii.