Martin Gil

Mám nárok na vrácení daně? Podrobnosti níže.

Když jsem byl na nemocenské od 1.1.2020 – 31.8.2020 a poté jsem nastoupil na pracák (výpověď dohodou) do konce roku 2020. Mám nárok na nějaké vrácení daně? Děkuji

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Pokud jsi v období roku 2020 nějakou daň zaplatil, tak ti ji zcela jistě vrátí. Domnívám se, že při nemocenské a následně na pracáku jsi žádnou daň neplatil, takže není co vracet.
Vrácení daní se provádí pouze do výše daňové povinnosti.

Další odpovědi
quentos

Především to chce upravit text tak, aby dával smysl, bez toho nelze odpovědět. „Výpověď dohodou“ je protimluv. Buď jste dostal nebo dal výpověď (ta je VŽDY jednostranná), nebo došlo k rozvázání pracovního poměru dohodou.

Dochy

Pokud včas podáš daňové přiznání pak s velkou pravděpodobností ano. V době zaměstnání se Ti počítají slevy na dani každý měsíc svou poměrnou částí od zálohy na daň, ale reálně dle zákona jsou ty slevy (na poplatníka na děti,…) odečítány z daní ročně. Důsledek: protože jsi 4 měsíce nepracoval a 4 měsíce neplatil zálohu na daň, tak se Ti ani 4 měsíce z daní neodečítala sleva na dani. Po vyúčtování daní bys tuto částku měl získat. Pokud se nemýlím, mělo by to pro Tebe být minimálně 8000 kč za řekněme hodinu práce s vyplňováním přiznání. (kdo to umí, tomu stačí 15 minut, kdo to dělá prvně a bojí se chyby, tím může strávit několik hodin). Bacha, termín se blíží.

hmmm neuvědomil jsem si tu nemocenskou – narozdíl od Raibeka. Pak si nejsem jist jak to bude. Sorry to bych musel pátrat a na to teď nemám.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Ivana Šulcov

Už asi vím ale zeptám se minulý rok jsem pracoval leden únor březen…doposud jsem na nemocenské…dostanu tedy ±3×2070

Dochy

Ne. to je dost nepravděpodobné.
Pokud vše probíhalo standardně, tak 3×2070 je sleva, která už byla uplatněna v zálohách na daň. Pokud jsi zaplatil na daních víc než 9×2070 pak bys mohl dostat tuto částku – to je část slevy na dani která Ti ještě náleží, ale nemohla být uplatněna v zálohách za IV-XII, protože v té době jsi daně neplatil, protože jsi neměl z čeho.