Gonfaloniér

Už se oficiálně mapa Česka zobrazuje šikmO?

Před časem jsem četl článek v němž se psalo, že by se mapa Česka měla zobrazovat o pár stupňů pootočeně, trochu šikmO. Protože skutečné postavení území Česka v Evropě je prý trochu šikmé oproti tomu, jak se to předtím zobrazovalo v mapách.
Takže už je to v platnosti?

Nejlepší odpověď
Hlada

Informaci je potřeba uvést na pravou míru.
Šikmé zobrazení Československa je oficiálně platné od doby po 1. světové válce, kdy ho Josef Křovák vymyslel a používá se stále pro katastrální mapy. Pro běžné použití se ale používá zobrazení s vrcholem kuželu nahoře, aby se lépe využila plocha papíru.

Další odpovědi
Emefej

Vše záleží na úhlu pohledu. Každá mapa má zkreslení. Že si Česko v Evropě stojí trochu nakřivo, souhlasím.

Justin1

Třeba na téhle stránce se mi mapa jeví jako pootočená: http://www.do­pravniinfo.cz/
Mapa je zobrazená tak, jako by Cheb byl o kousek severněji než Praha (ale vím, že není). Je to asi proto, aby mapa co nejlépe vyplnila obdélník s vodorovnými a svislými stranami.

Kelt

Záleží na tom, kolik lidí je na šikmé ploše. To by se mapa musela pořád překreslovat podle toho, do vládne.

Vinpe

Příspěvek smazán administrátorem.

da ny

„......ŠIKMO?“ (ČJ)
Mně se šikmo nezobrazuje. ;)

Gonfaloniér

Šikmě zní ale líp. :P
Třeba tady na Novinkách ale i jinde je to tak zobrazeno.
https://www.no­vinky.cz/doma­ci/clanek/aktu­alizovany-semafor-k-cervene-praze-pribyly-tri-okresy-40338113#dop_­ab_variant=0&dop_req_­id=bDT3crZBxis-202010021459&­dop_source_zo­ne_name=novin­ky.sznhp.box&sou­rce=hp&seq_no=1&ut­m_campaign=&ut­m_medium=z-boxiku&utm_sou­rce=www.seznam­.cz

da ny

Děkuji :), je to minimální posun. Pro mé „nedokonalé oko“, téměř stejné.