dust8

Slovo lebeň označuje celou lebku, nebo jen její část?

Nejlepší odpověď
annas

Znám tvar lebeňa, lebeň jsem neslyšela.

Ještě doplním, lebeňa, lebuša je brněnský výraz pro hlav.u V r. 1929 uvádí Nováček původ z moravského nářečí.

SNČ

"Lebeňa s významem ‚hlava vůbec, nejen lysá‘, žije jako posměšné označení hlavy v celém vých. a jižním kraji Moravy. Hrozba »dám ti po lebeni, já ti tú lebeňu popravím, narovnám« atd. slýchá se dosud na vých. Moravě často.

tPříd. jména zlebavělý, vylebaný a též vylefaný užívá se jednak ve vlastním smyslu, t. j. ‚lysý, oblezlý‘ atp., ale častěji obrazně, přeneseně, totiž s významem ‚odřený (zbavený vlasu, na př. o látce), obnošený, vyrudlý‘ atp. "

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=2573

Další odpovědi
quentos

Jde o nářeční expresivní výraz pro lebku nebo i hlavu (taktéž ve slovenštině) (SSJČ).