prejtsezelim

Proč se v roce 2020 řeší, kdo osvobodil Prahu v roce 1945?

To někdo čekal až všichni pamětníci co to zažili zemřou?

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Všechno má svou historii, tudíž e třeba znát, co a jak se událo, tedy znát dějiny země, národa. . Nikoliv subjektivní pohled, ale objektivní.

Dějiny tvoří historii, proto slouží k poučení z minulosti do budoucnosti.
Bez znalosti minulosti nelze pochopit přítomnost. .

Ubývá pamětníků, tudíž je třeba vycházet z toho, se dovíme zprostředkovaně od historiků. Záleží na každém, jak se na skutečnost dívá, určitě platí, že po bitvě je každý generál.

Kdo se ale poučí z historie? Málokdo. Proto se historie stále opakuje. ve spirále.

„Jsou dějiny nestranné? A co jsou dějiny? Napsané vylíčení minulých událostí. Co je však událost? Je to fakt bezvýznamný? Nikoli, je to fakt důležitý. A jak dějepisec posoudí, že některý fakt je důležitý nebo není důležitý? Posuzuje jej libovolně, podle svého vkusu a své povahy, podle své představy, prostě jako umělec. Neboť fakta se vlastní svou povahou nedělí na fakta historická a na fakta nehistorická. Fakt je něco neskonale složitého. Vylíčí dějepisec fakta v jejich složitosti? To je nemožné. Vylíčí je zbavená téměř všech jednotlivostí, které je vytvářejí, a tudíž okleštěná, zmrzačená, odlišná od toho, co byla. Pokud jde o vzájemné vztahy mezi skutečnostmi, o tom raději nemluvme. Je-li fakt zvaný historický přivoděn, což je možné, což je pravděpodobné, jedním nebo několika fakty nehistorickými, a již proto neznámými, jak bude dějepisec moci určit vztah těchto fakt a jejich spojitost? A to předpokládám při tom všem, co tu říkám, že historik je má dokonale doložena bezpečnými svědectvími, kdežto ve skutečnosti je klamán a věnuje svou důvěru tomu či onomu svědkovi jen z důvodů citových. Dějiny nejsou věda, je to umění. Dopracujeme se v něm úspěchu, jen máme-li obrazotvornostl.“

Další odpovědi
Hufnágl

Dobrá otázka. Počkejme do roku 2025, tedy do doby kdy se bude oslavovat 80 výročí ukončení II. s. války a historici zjistí, že Prahu osvobodili piráti ze Somálska.

anonym

Ne. Od roku 1948 – do 1989, byla tato historická etapa vládní mocí překreslená a sloužila jako součást propagandy. Historie je stálé hledání a ne všechny otázky jsou zodpovězeny.

DoTazatel

Protože ldii mají sklon se pořád v něčem rýpat (jen ne sami nad sebou).

led

Dejiny tvoria ľudia, ale Históriu píšu víťazi.
„Aj dejiny sa odoberajú k Ježišovmu hrobu a musia konštatovať, že je to tak, ako povedali svedkovia. No jeho, zmŕtvychvstalého, nevidia. To nám neumožnia dejiny, ale viera.“ KIERKEGAARD Sören Aabye http://www.ju­ko56.dobrosof­t.sk/povedali/a24­.htm

Ako sa menia víťazi a mení sa smer politiky, mení sa aj pohľad na Históriu, aj keď skutočné deje minulých čias sú nemenné.

Ametyst

Protože levice všechno rada relativizuje, tak stírá rozdíly mezi vítězstvím a prohrou, mezi většinou a menšinou atd. Přepisuje historii. Vidíme to kolem sebe neustále, to pokrokové vysvětlování toho, co si máme myslet o realitě.

Kryšpín

Poněvadž občas některý rychlokvašený politik si musí zvyšovat svoje ego.
Putinovci mají jiné zájmy na ty mini politiky nemají čas ani zálusk, pouze byla vypuštěna hrozba a ještě dlouhý čas si elitní mini politici si nebudou jisti budou se otáčet, zda jej nesleduje podezřelá osoba za volantem budou ve střehu, jinak psychologického účinku bylo dovršeno.
Daleko větší zásluhu než zběhové vlasovci měl generál Kutivašr, který dojednal pomoc u gen. Vlasova a později po dlouhém jednání kapitaluci německých vojsk v Praze s gen. R. Toussintem.

led

Hufnágl, dobrá poznámka. Mnohí zabúdajú na Zem, mnohí hľadia len dopredu, mnohých zaujímajú len ich záujmy a spomienky na minulosť jednoducho vytesnili zo svojho života, Ja som si počkala zopár storočí a pozrela odtiaľ na svet 21.storočia, som predsa čarodejnica:

"Volám sa Eaa.
Skončila sa doba veľkých zmien, vojen, pandémií hroziacich zničením človeka, ako živočíšneho druhu, ktorá spôsobila aj urýchlené vysídlenie Pozemšťanov na planéty Slnečnej sústavy…
Toto sťahovanie prebiehalo postupne niekoľko storočí.

Píše sa 7.SKE to je Siedme storočie kozmickej éry, Koniec Tretieho Tisícročia podľa starého dátovania z čias rozmachu pradávnych veľkých civilizácií na Zemi pred osídlením Planét…
Ľudstvo, ktoré sa pomaly vzďalovalo od koreňov svojej Zeme, dvíhalo oči ku hviezdam, buduje dnes svoj život na planétach, cestuje do iných hviezdnych sústav. Mnohí zabúdajú na Zem, z ktorej je dnes chránená rezervácia, múzeum vývoja človeka, mnohí hľadia len dopredu, spomienky na minulosť jednoducho vytesnili zo svojho života,
prepáč, nemám čas, idem na kozmonet, musím sa spojiť s priateľom na Jupiteri „OK doslo to az teraz celé TRI minuty, tak strasne dlho to trvalo z Jupitera na Mars“ a teraz rýchlo čet môjmu priateľovi Jaovi na Mesiac „Jao ty nezbednik co ta to napadlo SA CHCES TULAT PESI PO ZEMI VLASTNYMI NOHAMI TO SI POZEMSTAN? CICO TO CHCES CHODIT PESI TO ASI TO SI BEZ AUTA NACO MAME STROJE tvoja Eaa“.

nehľadajte zdroj, je to z mojich Pamätí zo 7.KE"čarodejnice z budoucnosti"…

Pepa25

Ne Hunfáhlova poznámka je úplně mimo mísu! Je typickým argumentačním faulem zvaným šikmá plocha: Mluvčí bez důkazů tvrdí, že relativně malý krok povede k řetězové reakci souvisejících (negativních) událostí.

led

Markusel, to je len čas pravdy, každá zmena režimu, mení aj pohľad na minulosť a presadzuje tento „svetonázor“ pomocou médií aj medzi občanov.
K Prahe, historické fakty
Fakt 1 – americká armáda na základe trojdohody v Jalte zastavila svoj postup pri Plzni.
Fakt 2 – Ich ponuka na presun vojsk do Prahy bola Sovietskou stranou zamietnutá, pretože sa tam zo severu a východu blížili vojská maršálov Koneva a Malinovského a generála Jeremenka.
fakt 3 – cez Prahu chceli prejsť elitné jednotky poľného maršála Schörnera na Plzensko do zóny amerického vplyvu, medzitým ostatné vojská jeho skupiny viedli tzv, zdržovací boj
fakt.4 – Vojská ROA generála Vlasova sa zúčastnili nie celé, ale len ich relatívne malá čas v noci zo 6. na 7. mája vojenského zásahu na pomoc obsadenej Prahe. Velenie a väčšia časť ROA naďalej bojovala pod nemeckým velením.

Podľa jednotlivých vojakov nemožno hodnotiť celú armádu. Armáda, to je masové zoskupenie vojakov pod jedným velením.

anonym

Pokud dnes řeknete svůj osobní názor na věc, nikdo vás za to nepotrestá nebo neudá, máte svobodnou volbu si myslet, co uznáte za vhodné. A to je rozdíl mezi komunistickou totalitou a dneškem. Má odpověď směřovala na tento princip.

led

Myslieť si môžte čokoľvek, len to čo nie je v súlade s totalitou pseudodemokravie, ktorá je dnes všesvetová, žiadna skutočná demokracie, potom vaše myšlienky nikde nehovorte, pretože postih vás neminie.

led

Nebuďte naivný: To, čo tvrdíte je fáma. Aj dnes ľudia trpia za svoje názory. Moja odpoveď smeruje na tento princíp.

anonym

Čili lidé dnes trpí za své názory? Názor=zodpovědnost, o tom nemluvíme. Pokud jste si vědoma, že je někdo trestán v ČR za názor, jsou zde orgány, na které se můžete obrátit.

anonym

Bohužel tato zjednodušování vedou právě k oné pravé(auto)cenzuře. Listina základních práv a svobod je tu pro mě, pro Vás a pro ostatní. Jsem-li naivní, že věřím v tyto hodnoty, tak tedy jsem.

led

Mala by platiť, milý neveriaci. To,čo vyčítajú prechádzajúcemu zriadeniu sa praktizuje pod iným pomenovaním aj dnes za tohto zriadenia… Ľudia, ktorí nesúhlasia, trpia. trpia aj ich rodiny. To v novinách nenájdete.

anonym

V tom se asi neshodneme. Komunisté mají tolik obětí…a dávat to v podstatě na roveň…Asi to vidíme zdá se jinak.

Hufnágl

Kolik měli komunisté obětí, více než církev?

anonym

A to je obhajuje komunistickou dikaturu? Řekněte to do očí těm, co byli komunisty šikanováni, těm co sebrali majetek a ponížili je.

Hufnágl

Viděl jsem spousta lidí, co jim exekutoři s posvěcením státu vzali majetky a ponížili je. Každá doba měla své pro a proti a to nepíši, jak lidé byli mrzačeni, zabíjeni a okrádáni za světových válek.

anonym

Z čehož je třeba se poučit, aby se to už nikdy nestalo. To co bylo zmíněno by se dalo popsat 50. léta komunistické diktatury. Kolik lidí utíkalo z toho komunistického ,,ráje".

Hufnágl

Jo, ale kolik se jich s pokorou vrátilo nepíšeš, že?

anonym

A mimochodem- měli? stále mají. To nebyli jen českoslovenští.

led

Nie. Pozrite si školský dejepis. Koľko mrtvých bolo v mene cirkve. Cirkev vládne nad životmi ľudí viac než 2 tisícročia.
cirkev nie sú všetci kresťania.

anonym

A to obhajuje komunistickou diktaturu?

led

Neobhajujem žiadnu, opakujem, žiadnu diktatúru. Ani diktatúru súčasnej pseudodemokracie.
Ale ak niekde obhajujú zločin a násilie, stačí pozrieť toľko vychvaľované kriminálne a im podobné filmy, ktorých je v súčanosti nad rozumnú mieru v televíziách a kinách. To je znakom demokracie?