Proč se říká hlavě „makovice“?

Nejlepší odpověď
annas

Hlava člověka je nejvyšší části těla.
Makovice je na vrcholku sazenice, je plná zrníček máku, ale někdy je prázdná.. Aby měl mák užitek, musí se z makovice dostat ven.

Hlava – makovice – argotický výraz asi z r. 1930, přenesený význam. Takže u člověka jde o dutou, prázdnou hlavu, protože nemůže žádné své vědomosti atd. „vysypat“ ven ze své hlavy, tedy z makovice, má v ní prázdno, nepřináší mu třeba při zkoušení ve škole žádný užitek.

Další odpovědi
da ny

Copak „makovice“ /viz. annas/, ta je i prázdná… , ale „bedna“, to je věc! 😉

Anemone

Podívej se na obrázek makovice. Připomíná hlavu. Vlasy nahoře má, jen dokreslit oči a pusu. A jak už píší ostatní, často bývá i prázdná a s tím nic nenaděláš. 🙂

marci1

Je to expresivní vyjádření-hlava připomíná tvar makovice. A někdy mohou být obě prázdné. 🙂