dust8

Proč se říká „bleším trhům“ zrovna bleší trhy? Jak to vzniklo?

Nejlepší odpověď
annas

Viz archiv

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-prisel-blesi-trh-ke-svemu-nazvu leší trh.

"Pojmenování pochází z francouzštiny. Jsou dvě možností původu.

Bleší trhy v současnosti prodávají většinou drobné a sběratelské předměty, v minulosti to byly klasické trhy druhé kategorie, které byly často špinavé a vyskytovaly se občas i blechy.

Výraz byl poprvé použit ve francouzštině „marché aux puces“ a rozšířil se kvůli fotografiím „blešáku“, které se objevily v r. 1900.

Původ trhů je starší, již ve středověku. Říkalo se jim trhy šetrnosti, prodej veteše a objevovaly se především na periferií. kde nemuseli mít povolení pro prodej.

Možným vysvětlením je i to, že tyto trhy se často přemísťovaly z místa na místo jako blechy.

Šatstvo nemuselo být plné blech, ale vše vycházelo z představy o chudých lidech z předměstí, kteří žijí ve špíně ve společnosti toulavých koček. Špinavé, použité „zboží“ místo toho, aby je dávali do odpadu, nabízeli na tržištích. ."

https://fr.wi­kipedia.org/wi­ki/March%C3%A9_au­x_puces

Další odpovědi
marci1

Původ je opravdu od blech. 🙂

Bleší trh, lidově blešák či burza je v původním slova smyslu trh, kde jsou nabízeny použité předměty soukromými osobami bez nutnosti obchodní koncese. Při prodeji není třeba vést účetnictví ani z jednorázového prodeje platit daně (pokud celková částka není vyšší než 20 000 Kč za rok). Výraz bleší trh pochází ze středověku, kdy panovník nebo šlechtic přenechal darem oblečení svým poddaným. Ti s ním mohli dále obchodovat a spolu s ním se přenášeli i paraziti.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ble%C5%A1%C3%AD_trh

Mr. Marek

Protože se tam lidé srocují jak blechy a zboží je tam také jak blech.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.