zdenek l

Proč se obilí přes setím většinou nečistí?

Zaseje se do pole rovnou plevel.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Naopak, většinou se nejen čistí, ale i moří. Viz popis přípravy osiva v odkaze

Zdroj: http://web2.men­delu.cz/af_291_p­rojekty2/vseo/prin­t.php?page=1508&typ=­html

Další odpovědi
Emefej

Čistí, příprava osiva je docela složitý proces. Není to tak, že se část sklizně ponechá pro příští úrodu, tak se hospodařilo před sto lety.

elkon

Obilí je „vyfoukané“, při sklizni kombajnem. A zde je info o setí pšenice.https://ze­medelec.cz/osi­vo-a-vyse-vynosu-u-ozime-psenice/

EKSOT123

Sice už je to spíš historie, ale jako studovaný zemědělec tě mohu ujistit, že kolegové mají pravdu. Nechápu, kde jsi něco takového mohl vidět a dokonce to zevšeobecňuješ. Většinou je povinnost sít „uznané osivo“, to musí samozřejmě být vyčištěné. Nevyčištěné by teoreticky bylo možné zasít, pokud by rolník sel svoje vlastní osivo. Takové výjimky jsou za určitých okolností povoleny a je možné, že pokud rolník nemá vlastní čističku, tak se vykašle to někam vozit na čištění a zaseje co sklidil. Ale myslím, že je to minimum případů. Čistění od většiny plevelů je totiž docela jednoduché a není nutné nákladné vybavení. Sice,
i když se nevyčistí, tak množství plevele zasetého na pole spolu s obilím je většinou poměrně malé ve srovnání s plevely, které se tam vysemení samy. Ale blbé je, že se mohou zavléct nové nepříjemné druhy a navíc plevel zasetý současně s obilím má ideální startovní podmínky.

zdenek l

Šíření plevele osivem lze zabránit čištěním.
http://www.agris­.cz/clanek/111377

zdenek l

K čemu jsou potom předčističky a čističky obilí.