12kolemjdouc

Proč se na netu píše o Lakomci, že se v něm používá er-forma?

Er-forma (er je německy on) je forma vypravování ve 3. osobě, v němž tzv. autorský vypravěč zaujímá postoj nezaujatého pozorovatele průběhu děje.

Jak to muze byt ve 3. osobe. Vzdyt tam jsou dialogy mezi postavami. To je 1. osoba.

Nejlepší odpověď
annas

„Drama – má děj jako epika, ale děj se uskutečňuje formou
dialogu mezi jednotlivými postavami, případně i monology
těchto postav. “

http://www.vos­vdf.cz/cmsb/da­ta/prilohy/141030-EU_penize_do_skol_C­J/VY_32_INOVA­CE_0312_SLAMO­VA_0202.pdf

Er a ich-forma se řeší u prózy, protože o dramatu to není jednoznačné, i když u dramatu nás autor např. charakteristikou prostředí, období atd. uvádí do děje, dílo napsal, sám už být účastníkem.

O autorovi dramatu se říká, že jde o interní subjekt, něco vypravuje prostřednictvím jednajících osob, pokud třeba na začátku nepředstavuje dílo, prostředí. atd.

V dramatu u řeči postav převažuje dialog = du forma, může být i monolog = ich forma (třeba vystupuje jako postava sám autor). Pokud se objevuje autor a vypráví příběh = er-forma.

Pokud jste dílo četl, poznáte sám, jak je to s autorem. .Zkuste posoudit u tohoto konkrétního díla.

Až dodatečně jsem si všimla, že zde už stejná otázka byla.

Na netu se drama posuzuje tak, že autor dílo napsal – tedy on příběh vypráví prostřednictvím jednajících osob , tedy zpravidla na jevišti. .

Další odpovědi
quentos

O dialogy nejde, jde o text mimo přímou řeč. Ten je psán ve 3. osobě.
Znáte někoho, kdo o sobě mluví ve třetí osobě? To by pak er forma nebylo skoro nic.

Justin1

Dialogy postav se nepočítají. Rozhodující je, jestli vypravěč je jen pozorovatelem, nebo vypráví z pohledu některé postavy.