Zofkaa

Proč se den 1. 1. jmenuje Den obnovy samostatného českého státu?

Proč obnovy? Kdy jsme byli samostatný český stát poprvé?

Nejlepší odpověď
Drap

A co Království české?

Další odpovědi
paul1

Pro žáky je to už šerá historie, já jsem to prožíval.

Zdroj: https://edu.ces­katelevize.cz/na­met/samostatny-cesky-stat?vsrc=vide­o&vsrcid=zpra­vicky-schvaleni-nazvu-cesko&backlin­k=9tl1d

led

1.český štát – po zlúčení rozdrobených českých rodov vzniklo České kráľovstvo.
Po zániku samostatnosti Českého kráľovstva boli české kraje súčasťou Nemeckého cisárstva, neskôr Rakúskeho mocnárstva. Po 1.svetovej vojne sa zlúčili České země spolu so Slovenskom do spoločného štátu ČSR, s historicky krátkou prestávkou po vyhlásení Slovenského štátu a vyhlásením nemeckého Protektorátu Čechy a Morava, so súčasným zahraničným vedením Československej vlády v emigrácii a následným zavádzaním štátnej moci ČSR na oslobodených od nemeckých vojsk. Na základe uznesendo oficiálneho rozdelenia Československej republiky do dvoch samostatných republik sa 1.1. 1993 obnovila (medzinárodne) právna organizácia Českej republiky na západnom území bývalej ČSFR a vznikol nový štát Slovenská republika východne od rieky Morava v zmysle medzinárodného práva.
Preto sa 1.1.1993 západne od rieky Morava oslavuje vznik Českej republiky ako „Obnovenie Českého štátu“ a východne od Moravy slávia „Vznik Slovenskej republiky“ ako samostatného štátu.

Poznámka pod čiaru nasleduje v diskusii.

da ny

Protože od 1.1.1993, se ČSFR rozdělila na 2, samostatné státy.
(V pátek 1. ledna 1993 vznikly ve střední Evropě dva nové samostatné státy – Česká republika a Slovenská republika.)
Den obnovy samostatného českého státu
V Česku byl vyhlášený na základě novely zákona č. 245/2000 Sb přijaté v 29. června 2000.[1] Na Slovensku byl vyhlášen již v roce 1993 jako Deň vzniku Slovenskej republiky.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Den_obnovy_sa­mostatn%C3%A9ho_%C­4%8Desk%C3%A9ho_st­%C3%A1tu
Od roku 2001 se 1. leden neslaví jen jako Nový rok, ale také jako státní svátek Den obnovy samostatného českého státu.
Zdroj: https://www.mzv­.cz/brussels/cz/kra­jane_skolstvi_kul­tura/aktuality/ces­ke_svatky/x1_le­den_den_obnovy_sa­mostatneho_ces­keho.html

led

Poznámka pod čiaru
Vstupom ČR a SR do spoločného zväzku EU istý diel samostatnosti oboch štátov zanikol v prospech centrálneho vedenia EU.
V súčasnosti prebiehajú silné vnútroúnijné boje o ďalšie smerovanie tohto únijného megazväzku štátov , či o zániku centrálneho riadenia EU v prospech jednotlivých štátov Európy.

Zofkaa

Napadlo mě království, ale říkala jsem si, že království jako takové není stát, nebo to takhle mysli?

led

Aj kráľovstvo je štát

V politológii a histórii je to právna organizácia zvrchovanej politickej moci spoločnosti na určitom území. Ide teda o formu organizácie ľudskej spoločnosti. Základnými a nevyhnutnými prvkami štátu sú:
obyvateľstvo – takzvaný osobný podklad
územie – takzvaný vecný podklad
štátna moc
suverenita

zdroj: https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%A0t%C3%A1t