Kelt

Proč není označován jako pedofil ten, kdo rád chodí, ale ten, co má něco s dětmi?

Výraz pedo má https://cozna­mena.cz/pedo-,
význam jednak týkající se půdy, jako země, potom dětí a potom jako krok, no a fil je z řeckého fileo milovat,
Takže pedofil by měl být ten, se hrabe v půdě, tedy nějaký zahrádkář to za a
pak je to ten, co zneužívá děti, ale vlastně by je měl milovat, tak by se měli označovat třeba jeho rodiče a další příbuzní , to za b
No a protože je to i krok, měl by tak být i označen i člověk, kdo rád chodí, tedy za c.
Ale výrazy a a c se nepoužívají, pouze se používá výraz b. Nebo jste se s tím setkali? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Protože je samozřejmě důležitá etymologie, tedy i podobné výrazy mají jiný význam a původ. Sled stejných hlásek nic neříká …

Není možné spojovat hrušky s jablky..

Pedo- je jen upravená předpona, prvnío část různých slov – , má 3 významy – dítě, půda, krok..

Pedofil dítě miluje, ale jinak – jde o negativní význam, dotyčný trpí chorobnou sexuální náklonností k dětem’, Ale také může mít zálibu v půdě, pracovat na zahradě, ale ten vztah není pedofilní.

  1. pedo (-filie), peda (.-gog)), z řečtiny přes latinu paĩs (gen. paidós) ‘dítě’
  2. pedo (-logie) je z řeckého . pédon ‘půda, země věda = půdoznalectví.
  3. Pato (-logie)- základem je slovo patos.

    Přes něm.Pathos tv.z řeckého páthos ‘útrapa, nemoc, vášeň, duševní stav’, od toho adj. pathētikós ‘vnímavý k utrpení, vášnivý, trpící

  4. Pediküre z fr. pédicure, což je novotvar z lat. pēs (gen. pedis) ‘noha’

Jiří Rejzek Etymologický slovník

Samozřejmě ’ uvedla jsem první část složených slov. K tomuto jednomu základu se přidávají různé přípony, ale ty neuvádím.

Další odpovědi
Kepler

Taky mě to už napadlo, Zřejmě jde o ustálené výrazy, i když pedo- má tři významy. Stejně tak jako pediatrie není obor pro léčku pedofilů a na patologii se neléčí paty.

Bobek 2

Přitom je zajímavé, že pedolog se neříká tomu, kdo zkoumá děti nebo nohy, a stejně tak pedogeografie se nezabývá geografickým rozšířením dětí a nohou. Pedogeneze není vývoj dětí, ale půdotvorné pochody a pedosféra není okruh, ve kterém se pohybují děti, ani oblast, do které dosáhneme nohama. Pedocentrismus ovšem není ideologie, která je příliš zaměřena na ochranu půdy na úkor výstavby, ale tentokrát jde o pravdu o děti. Pedochora není dětský pěvecký sbor, ale spojení či seskupení většího množství pedotopů na základě nějakého společného znaku, a pedotop není místo výskytu dětí, ale jsou spolu s pedokomplexy komponentami výstavby pedochorů. Pedoasociace nejsou vzpomínky pedofilů, ale společenstva půd. A pedikúra není léčba dětí ani dětská pokožka a dokonce ani vrchní vrstva ornice, ale péče o nohy. Pouze slovo „pedál“ má víc významů současně, ale spisovný je z nich jen jeden. Ovšem tomu, kdo se rád rýpe v půdě, by se jistě mohlo říkat pedofil, a slovotvorně by to bylo naprosto v pořádku. Může přitom děti naučit sázet květinky i zeleninu a stromky a taky je naučit trpělivosti a pracovitosti, a že každý sklidí to, co zaseje.

led

Vážený Kepler, vy tvrdíte, že"pedo- má tři významy. Stejně tak jako pediatrie není obor pro léčku pedofilů a na patologii se neléčí paty". Teraz udivene pozerám, ako ste to pedantne vysvetlil.