Nandi

Proč některé druhy dubů neopadávají?

Na některých dubech se uschlé zežloutlé listí drží i celou zimu.Proč?

Nejlepší odpověď
annas

Zadala jsem otázku do Google a měla jsem odpověď hned.

https://www.dre­vovoni.cz/dub-kdy-opada-listi-z-dubu/

„Dub nikdy úplně neopadá. Část listí z dubů sice opadává už na konci podzimu, aby se zabránilo velkému odpařování vody přes zimu. Poslední lístky shazuje ale až na jaře, když už raší listy nové.“

https://www.li­dovky.cz/relax/ve­da/zeptali-jsme-se-vedcu-ktere-druhy-dubu-neopadavaji-a-jak-u-nich-dojde-k-vymene-listu.A170725_135­257_ln_veda_a­pe

"Neopadavé jsou mnohé druhy dubů rostoucí v subtropických nebo středozemských podmínkách.

Obvykle se též označují jako tvrdolisté, protože mají tuhé listy, aby se bránily okusu býložravci. Typické jsou třeba dub cesmínový (Quercus ilex), dub kermesový (Quercus coccifera) nebo asi nejznámější dub korkový (Quercus suber), jenž se vyskytuje od Portugalska po Provence.

S výměnou listů je to u všech vždyzelených dřevin tak, že je víceméně trvalá nebo trvale periodická. Ve vlhkých tropech, kde je celý rok stejné počasí, se obvykle nové listy tvoří a staré odumírají průběžně.

Toto přetrvávání listů zůstalo i některým našim opadavým druhům – listy sice uschnou, ale většina stromů si alespoň nějaké ponechává přes zimu, jakkoliv to nemá praktický význam. Mnohem více je tato vlastnost vytvořena u dubu zimního (Quercus petraea), který díky tomu získal i své jméno. Zato dub letní opadává téměř celý na podzim." atd. "

https://www.pri­rodovedci.cz/zep­tejte-se-prirodovedcu/93

V archivu je otázka, která vysvětluje s nadsázkou, proč to tak je.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaka-je-vyznam-az-opada-listi-z-dubu

Další odpovědi
EKSOT123

Pátral jsem na internetu, ale zřejmě to zatím není známo, nebo se to ani nikdo nepokoušel vyzkoumat. A nenapadá ani mě, jakou by to mohlo přinést dubu výhodu.
1) Proč? Většinou se píše pouze o nevýhodách pokud by listí neopadlo. Tj. větší odpar vody v době kdy je příjem vody z půdy ztížen, protože půda je v zimě zmrzlá, dále větší plocha koruny a s tím spojená větší lámavost větví ve větru nebo při námrazách.
Tedy výhody mě nenapadají, přesto možná nějaké jsou (choroby, šíření nebo klíčení spadlých žaludů, částečné zateplení větviček,…???). Ale ty zmiňované nevýhody dubu zas tolik nevadí a nějak zvlášť jej neznevýhodňují. Protože listy jsou suché a neodebírají stromu vláhu a kmen a větve dubu jsou pevnější a ohebnější a méně náchylné na lámání při námraze nebo větru. Přesto se občas i dub rozláme. Ale mám dojem, že velké stromy většinu listí shazují, to spíš mladé zůstavají neopadané. Ale to možná kecám.
2) Jak? Co se týče technické stránky, tam je důvod asi jasnější. Již na jaře se u mladých rostoucích listů jiných opadavých druhů listnáčů vytváří na rozhraní listového řapíku a dřeva speciální oddělovací vrstvička buněk, která na podzim při zkracujícímse dni list oddělí. Stromy si ten proces řídí pomocí auxinu. U dubu to musí být nějak odlišné nebo nedokonalé. (Dříve než listí opadne, tak si zněj stromy postupně stahují dusík a další látky. Listí žloutne, červená, odumírá. Výjimkou je olše, která to nemá zapotřebí a shazuje listy živé, zelené, plné živin.) Každopádně dubový list odumře na podzim také, pouze nespadne.

Nakonec pokud připustíme existenci starostlivého Boha, mohou být důvody úplně někde jinde. Třeba listí neopadává, aby v zimě chránilo před větrem a zimou odpočívající ptáčky při spánku…