CTTON

Proč nejsou už peníze kryté zlatem?

Četl sem, že v USA to prezident zakázal, ano. Ale to není přece celý svět. Proč to není kryté ve zbytku světa?

Právě že ne, to je nesmysl, právě proto se ptám proč peníze nejsou kryté zlatem i ve zbytku světa.

Nejlepší odpověď
annas

Který americký prezident krytí zlatem zakázal?

Bylo to jinak.

"Americký dolar opustil svoji vazbu na zlato 15.srpna 1971.
President Nixon zejména díky nákladům na válku ve Vietnamu nedokázal tento dohodnutý stav udržet a vazbu dolaru na zlato (tenkrát 35 USD za trojskou unci) zrušil.

Pochopitelně na tom velice vydělal. Následovalo totiž výrazné (v krátké době trojnásobné) znehodnocení dolaru vůči zlatu.

Spojené státy přitom drží velké zásoby zlata, takže v dolarovém vyjádření se aktiva státu (vlastně FEDu) výrazně zhodnotila. Stejně tak aktiva některých dalších států, zejména těch velkých, které taká zlato držely. Malé státy, které své rezervy držely převážně v dolarech, najednou zjistily, jak se jim propadá krytí jejich vlastní měny…

Na dnešních bankovkách USD ani EUR žádnou zmínku o krytí nenajdete.

http://www.cesko-finance-poradenstvi.cz/cs/ak­tuality-komentare-analyzy/finance-a-politika/125-zlaty-standard-zruseni-kryti-dolar.html

Jak je to s českými penězi si přečtěte v odkazu.

https://www.re­flex.cz/clanek/ko­mentare/90891/vla­dimir-pikora-penize-uz-nejsou-kryte-zlatem-ale-ztratou-centralni-banky.html

„Vladimír Pikora: Peníze už nejsou kryté zlatem, ale ztrátou centrální banky – 1. listopadu 2018“

Ještě viz archiv o české měně a zlatu
https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=pehno%C3%AD­ze%20kryt%C3%A9%20zlat%C­3%A9m
--

V anglickém zdroji
„V současné době neexistuje žádná zlatá ani stříbrná standardní měna“

https://toughnic­kel.com/perso­nal-finance/Paper-Money-Not-Backed-By-Gold-and-Silver-Breeds-Less-Confidence

" V roce 1971 se USA vzdaly zlatého standardu, čímž vytvořily čistě fiatovou měnu, měnu podporovanou pouze vírou ve schopnost vlády splácet dluhy. V obou případech kvůli inflačním obavám hodnota zlata a stříbra rostla a vláda se obávala ztráty významné části svých zásob. "

Další odpovědi
Emefej

Podle tebe prezident USA něco zakáže a ve zbytku světa to platí taky? Vyvozuješ nesmyslné souvislosti.

Pepa25

Naopak klasický zlatý standard v USA v podobě plně směnitelnosti za zlato byl historickou zvláštností a slepou cestou. Zahrnoval totiži opatření typu omezení soukromé držby zlata …

orwell

Jak vydělávají banky, to snad víš. Takže stručně a jednoduše: banky potřebují půjčovat (samozřejmě ne zadarmo) takové množství peněz, že na jejich krytí je prostě toho zlata na světě málo. Inf. z TV před několika roky.
Mj. zásoby zlata v USA (Fort Knox) už asi posledních 70 let nikdo nezkontroloval, tedy žádný audit se nekonal. Zlí jazykové říkají, že už tam ve skutečnosti žádné zlato není, ale svět se o tom nesmí dozvědět, neboť by následovalo zhroucení měn a trhů po celém světě. Pravdu se asi v dohledné době nedozvíme.

Drap

Nemůže být naše měna kryta zlatem, protože jako stát už téměř žádné zlato nemáme. Vše už jsme prodali, rozdali a podobně zašantročili.

Vinpe

České zlato.
https://www.re­flex.cz/clanek/ko­mentare/101610/vl­adimir-pikora-cesi-prisli-o-zlaty-poklad-aneb-jak-cnb-zlato-levne-prodala-aby-ho-draze-nakoupila.html

Pepa25

annas: ani jeden odkaz není zrovna nejlepší vysvětlení. Větší odborní mi přijde pan Kalabis: https://www.me­sec.cz/clanky/ja­kou-roli-melo-zlato-v-mezinarodnim-menovem-systemu/

CTTON

Annas- mě nezajima co se stalo v americe, ale chci vědet proč po zruseni nejsou penize chranene zlatem skoro v žadnem state sveta.