dgfdgf

Proč nejsou kolem států hradby, když by byly potřeba? Bejvaly hradby kolem měst. Byly i kolem států?

Odpovědi
Psychotic

Budeš se divit, ale hradby jsou zatraceně drahá záležitost. Stavět je kolem státu by trvalo věčnost a stálo daňové poplatníky majlant. V minulosti to bylo mimo ekonomické možnosti jakéhokoli státu. Dnes hradba cizí armádu nezastaví, tak nemá smysl ji stavět.

led

Žiadne hradby, ploty doteraz neboli neprekonateľné.
Najznámejšia a najmohutnejšia hradba okolo štátu je Veľký čínsky múr, dokonca je viditeľný aj z vesmíru, ale napriek tomu Činske cisárstvo pred vpádom Mongolov neubránil.
V novodobých krajinách poznáme známy pokus o Berlínsky múr, Ostnaté pletivo okolo Československa od 1951 do 1989, súčasné protiimigračné „záhradné“ oplotenie Maďarska na južných hraniciach a „humorné“ návrhy na plot medzi USA a Mexikom.

O vzťahu človeka k prekážkam, hradbám…
Každá umelá prekážka je určená na zabránenie prieniku a Človek sa snaží každú prekážku prekonať. Ak má prekážku na ceste k cieľu, snaží sa ju prekonať, buď priamo, alebo obídením. Ak to inak nejde, zničením prekážky… ale Človek rozporný sám so sebou, zničí aj to, čo nemusí.

Funna

protože nejsme Číňani…těch je jak much a i tak jim to trvalo skoro 300 let, než si svoji částečnou hradbu kolem státu postavili…a mimo jiné…i my jsme měli hradby a ty se jmenovaly „železná opona“ a byly z ostnatého drátu!

dubraro

Například Velká Čínská zeď se dá považovat za hradbu kolem státu.

Nuk nuk

Hradby kolem středověkých měst měly skutečně hlavně obranný charakter. Měly chránit jejich obyvatele před nájezdy cizích vojsk v obdobích bitev a válek. Naopak hranice států v minulosti naopak tak jednoznačné nebyly. Přechody státních hranic se naopak spřísňovaly postupně. Není pravda, že v dnešní době nejsou kolem státních hranic ploty a hradby. Některé státy mají vysoce sofistikované systémy obrany hranic, jejichž součástí jsou i zdi, hradby a husté soustavy plotů. Jsou to ale země, kterým může hrozit vojenské napadení z okolních zemí. (např. Izrael)
V Evropě se podařilo vybudovat systém Schengenského prostoru, kde je zkrátka legální přejít hranici prakticky kdekoliv. Nepředpokládá se, že by některý evropský stát byl vojensky ohrožen svými sousedy a osobně si myslím, že to skutečně nehrozí.

Abych ale odpověděla na to, co kam svou dvousmyslnou otázkou míříte, nemyslím si, že by hradby kolem státních hranic byly řešením uprchlické krize. Vlnu uprchlíků a na ně nabalených dalších lidí, hnanou především vákou v Sýrii a Iráku, nezastavíte tím, že postavíte na hranice cokoliv. Prvním předpokladem k řešení tohoto problému je dodržování zákonů, které už v Evropě platí – včetně imigračních zákonů – především ze strany domorodců. Druhým předpokladem jsou přísné a pečlivé kontroly a registrace imigrantů, a co nejpečlivější snaha z jejich řad vyselektovat ty, kteří pomoc nepotřebují nebo jsou to různí podvodníci. TO nejdůležitější ale je (a v tom vydím největší problém) vůle jednotlivých zainteresovaných zemí a skupin vyřešit problém v Sýrii a Iráku, protože dokud tam ta válka bude, tak se ten proud lidí nezastaví, ani kdybychom kolem Evropy postavily betonový sarkofág.

led

Psychotic,
„V minulosti to bylo mimo ekonomické možnosti jakéhokoli státu“ a čo Čína – Veľký čínsky múr?
"Dnes hradba cizí armádu nezastaví, tak nemá smysl ji stavět."povedzte to v Maďarsku (proti imigrantom z Azie a Afriky) a v USA (proti imigrantom z územia Mexika)

Psychotic

Trvalo staletí než čínskou zeď postavili a povedlo se jim pokrýt méně než čtvrtinu čínské hranice.

Psal jsem o armádě, nikoli o dezorganizované skupině zoufalých civilistů. Protože postavit (a udržovat!) zeď kolem hranic by nás stálo víc než dát každému z uprchlíků byteček zdarma a doživotní rentu.

led

dubraro, vtipný preklad: „Veľký čínsky múr“=„Velká Čínská zeď“

Mc Merkurion

… nějak mi to nedochází … v čem je to vtipný? … poděl se, ať se taky zasměju …

led

zasmiala som sa na jeho odpovedi, kde len skrátene preložil svojimi slovami "výcuc"z mojej odpovede. To by bolo odpovedíííí, keby každý takto robil. Aj keď mnohí, ak pozriete spätne, tak robia

Mc Merkurion

… aha …