CTTON

Mění-li mezinárodní smlouva, musí být zahrnutá v ústavě nebo v jiném zákoně daného státu, aby v něm platila?

Nebo se to děje autonaticky?

PS: takže když se smlouva osn 2/3 vetsinou zmeni na to ze staty jsou podrazene celky osn tak to bude platit?

Pokud se mění mezinárodní smlouva aby platila v danem state musi ji dat stat do ustavy nebo noveho zakonu?

Zamyslete se prosím nad svým pravopisem.

Odpovědi
Drap

Nemusí. Toto je otázka o ničem. Musíš přesně specifikovat znění smlouvy a kdo s kým ji uzavřel. Jinak nelze posuzovat.

da ny

Proč do toho motáte Ústavu? Tam nic automaticky nepřibyde
Nový zákon je třeba navrhnout a schválit (každý má své znění). Z každého zákona
mohou být výjimky. Menšina se podřizuje většině.
„Je to marný, je to marný, je to marný….“ tady už snad jen dr. Chocholoušek ;)
Pro Váš život jsou důležité jiné věci a hodnoty než otázky, které ohledně OSN
stále dokola kladete.

Michaela66

Parlamenty zemí musí takovou změnu přijmout. U nás se tak děje na základě čl. 10a Ústavy. Pokud je mezinárodní dohoda přijata Parlamentem, pak je pro danou zemi závazná. Zpravidla není potřeba transpozice do ústavního či standardního zákona (jako je tomu např. u směrnic EU), samotná mezinárodní smlouva stojí v právním řádu sama o sobě. Navíc platí, že mezinárodní smlouva přijatá dle čl. 10a Ústavy má přednost před zákonem. Ústavní soud ČR dále dovozuje, že žádná mezinárodní dohoda nemůže mít přednost před „materiálním ohniskem“ Ústavy, čímž se rozumí nějakých těch 9 prvních článků Ústavy ČR.
Žádnému státu nemůže být vnuceno nic, s čím nesouhlasí – více viz pojem „Persistent Objector“.

Gonfaloniér

Boha, neodpovídejte mu. Vždyť je to k ničemu. Je to obyčejný spam. A tímhle ho jen podporujete.

CTTON

Ale já mlvuim o tom když 2/3 států „úlohu“ OSN ůplně změní a udělá se z toho skoro světová vláda. Kde bude světovy parlanent a staty podřazené spolky.

Pepa25

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mezin%C3%A1rod­n%C3%AD_smlou­va
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ius_contra­hendi
https://www.psp­.cz/sqw/hp.sqw?k=332
Přečtěte si něco, než se začnete ptát!

CTTON

Dany – ale tak kde je ta suverenita?

da ny

Tak problém je zřejmě v tom, že asi nevíš, co vlastně obnáší pojem
suverenita státu.
A „úloha“ OSN.

Pojem suverenita (její vývoj) je vysvětlen i zde:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Svrchovanost

CTTON

Tak přece se to pak nedá vnutit tomu zbytku ktery s tou „masivni změnou“ nesouhlasi.

da ny

Neumíš snad číst v odkazech? :)
„Robert Keohane tvrdí, že globalizace a prohlubující se mezinárodní institucionalizace – internacionalizace s sebou přinesly proměnu státní suverenity. Suverenita již neumožňuje státům vykonávat efektivní nadvládu nad tím, co se děje na jejich teritoriích. Firemní rozhodnutí jsou činěna na globální úrovni a politiky jiných států mají významný vliv v rámci jejich vlastních hranic.“
Přece nežiješ na jiné planetě.
Nejdříve musíš vědět, co je co. Pak spekulovat…
Život přináší změny, pojmy se mění. Hranice zůstávají „stejný“. :D

CTTON

Ale státy jsou snad furt suvereni, nebo si snad myslis ze 2/3 rozhodnou, a napriklad britanie se vzda suverenity?