ineedhelp

Pokud se člověk uchází o práci, měl by zaměstnavateli říct o dluzích na pojistném?

Pokud mám ze své živnosti dluhy na zdravotním a sociálním pojištění a zároveň splátkový kalendář, měl bych to na pohovoru oznámit? Nebo dokonce musel? Taky bych rád změnil živnost na VPP a zaměstnání měl jako HPP. Zaměstnavatel by pak odváděl takové pojistné, jaké za zaměstnance odvádět má, ale ty dluhy se ho přece netýkají ani se ho nijak nedotknou, takže bych to ani zmiňovat nemusel, ne? Není to totiž zrovna něco, čím by se člověk chválil a co udělá dobrý dojem.

Nejlepší odpověď
da ny

Pokud budete někomu něco „hlásit“, tal rozhodně NE zaměstnavatelovi, alě zaměstnavateli!
Pokud máte exekuci, soudní rozhodnutí, jste povinen nahlásit zaměstnavateli „povinné srážky ze mzdy“
Minimální zákonem stanovenou částku zdravotního a sociálního pojištění, jako OSVČ, jistě máte v malíčku. Případně najdete na internetu. Odpovídá výšce aktuální minimální mzdy určené státem. Pokud by Vaše mzda byla nižší, jste povinen rozdíly doplatit sám!
Zaměstnavatel Vám z hrubé mzdy strhne Váš podíl na zdravotní a sociální pojištění a přidá částku, kterou je povinén za Vás odvést on.
HPP:
Sazby sociálního pojištění zaměstnance je 6,5 % , zaměstnavatele 24,8 %, celkem 31,3 % z hrubé mzdy.
Sazby zdravotního pojištění zaměstnavatele je 9 %, zaměstnanec hradí 4,5 %, celkem 13,5 % z hrubé mzdy
https://www.mi­grace.com/cs/po­radna/informa­ce-pro-cizince/cizinci-ze-zemi-mimo-eu/pracovni-pomer/zamestnani-mimo-eu-odvody
ANO, Vaše dluhy se jinak zaměstnavatele netýkají. Pouze u exekucí a soudem nařízených splátek. To hlásit musíte, musí strhávat zaměstnavatel z Vaší mzdy.
Někteří zaměstnavatelé o takové „komplikace“ v účetnictví a zaměstnance nestojí.
Tam, kde je nedostatek pracovních sil jsou rádi, za každého „pracanta“, povinnost srážek ze mzdy neřeší, nevadí. Nic jiného jim nezbývá.

Z VPP, podle výše příjmu, budete také odvádět další zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmu FÚ.

Další odpovědi
Filip84

Pokud máš splátkový kalendář s pojišťovnou / ČSSZ, tak rozhodně ne, na co mu budeš, hned na začátku, sdělovat nějaké negativní informace, které mu stejně k ničemu nejsou?

Pokud máš splátkový kalendář se soudním exekutorem / soudním vykonavatelem, tak ano, protože, jednak, jsi mu povinen nahlásit srážky ze mzdy, a potom, on se o tom výkonu rozhodnutí stejně dozví.

da ny

Omlouvám se i mně se vloudil překlep (tak) 😉
Je to díky spěchu, během psaní i zrakové slabosti a písmena K x l, jsou vedle sebe…

quentos

*kvůli spěchu, nikoli díky, když už jsme u toho opravování. A tvar „zaměstnavatelovi“ je možný (dvojtvar muži/mužovi).

ineedhelp

Zajímá mě jen, jestli je nějaká povinnost, aby to zaměstnavatel věděl. Hledal jsem nějaké informace, ale nenašel jsem nic o tom, že bych to musel oznámit.
Ale zase bych nechtěl nic nevědomky zatajovat, kdybych to oznámi musel…

elkon

Pokud budeš muset, tak to sděl jen účetní, nemusíš to „vytrubovat“ každému.