Lgee

Platí přímá úměra vyspělosti státu a víry v boha?

Většina afriky věří v boha zatímco většina Evropy v boha nevěří.

Nejlepší odpověď
Disraeli

Ne. A osobně se domnívám, že ty primitivní náboženství jsou v jistém ohledu vyspělejší, byť jsou často ekonomicky chudší. Duchovně uvědomělejší, zkušenější (co se týče smrti a jejich představ, dokonce i lékařských postupů). Ti vyspělejší je vnímají jako „primitivní.“ Ale nesouvisí to s tím (s ekonomikou, vyspělostí civilizace). Křesťanství vnímalo jako primitivní všechna ostatní náboženství.
Ale nezávisí to na náboženství. Stát může a nemusí být sekulární, ale jak to tam vypadá, jak dobře je spravován, jak moc je bohatý, vyspělý, spravedlivý a podobně, tak to závisí na politickém a ekonomickém systému.
Většina největších filozofů, vědců, objeveitelů, vynálezců a všeobecně největších myslitelů historie byli věřící (i když třba z různých dob, kultur a různých náboženství). A ateismus existoval skoro vždy a jeho existenci si takové osobnosti uvědomovaly. Dokonce se i vírou/nábožen­stvím zabývali. Většinou po svém, udávali své pojetí víry…
Domnívat se, že ateismus je nějak vyspělejší, racionálnější a podobně je omezené. Je to taky jen víra/přesvědčení. A mnozí tzv. „ateisti“ jsou spíš nihilisti. Ale je to jejich věc, jenže oni to rádí cpou věřícím. Nebo ještě častěji se spíš povyšují, na věřící i různé víry nadávají.

Ale rozlišoval bych i zde mezi vírou a náboženstvím. Ateisty byli nazýváni i věřící, kteří se ale odmítali podrobovat konkrétnímu náboženství a církvi (a jejím rituálům, pravidlům, pověr, jejím přesvědčením/na­řízením). Takže náboženský stát nebo stát, kde je plno věřících…? Obojí může být docela jiné. Stát taky může podporovat různé víry/náboženství, ale sám nemusí na žádné církvi stavět. Může být dokonce hodně založený na víře (ale ne na církvi)… a podobné příklady.

Další odpovědi
Drap

Ne, neplatí. A v kterého boha?

elkon

Nesmysl.

Postmaster

Jediný skutečný bůh to je zákon příčiny a následku, a v příčinu a následek věří každý člověk na světě po celý život, všechny; sekty, hnutí, náboženství atd. to je jenom reklama na zázraky, pitomci dělají z druhých pitomce. Vyspělost společnosti je o tom, jestli elita věří na zákon příčiny a následky, a tak nechybuje, komu není rady tomu není pomocí.

Zdroj: https://gvkb.cz/

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Lgee

To ne ale třeba dřív bylo nevěřících mnohem méně.

Disraeli

Většina Evropy v boha nevěří?
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1bo%C5%BE­enstv%C3%AD_v_­Evrop%C4%9B
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1bo%C5%BE­enstv%C3%AD_ve­_sv%C4%9Bt%C4%9B
Někteří se vyloženě k nějakému náboženství nehlásí (otevřeně), ale jsou věřící. Třeba ateistů a lidí bez jakékoli víry je na celém světě něco málo nad 10 %.

A co blízký východ, plno těch monarchií tam je na nábožesntví založených nebo jsou plné věřících a podobně v Asii. A bohatých. A zrovna i ty bohatší státy v Africe jsou nábožensky založené… s tímhle to prostě nesouvisí (jen třeba okrajově, pokud je to nějaký fanatický, dogmatický, teroristický stát… ale takových většian není).