dust8

Osobnímu vlaku alias osobáku se říká slangově „panťák“?

Nejlepší odpověď
annas

Zabotlamy, nebo také emilky a pantografy, ´panťáky.

"Konec žabotlamů. Na kolejích přežívá poslední kus. Nové stroje pořád strčí do kapsy, říká strojvůdce – píše se 31. 5. 2018

"Zbývá mu pár měsíců, cítím nostalgii, říká o dosluhujícím vlaku z modelové řady 451 strojvůdce Českých drah Jakub Kořínek. Stroj, který získal přezdívku podle tvaru čela lokomotivy, slouží více než 50 let.

S největší pravděpodobností odejde na samonosnou karoserii, která prostě zrezne, odhaduje jeho další osud Kořínek. Žabotlamy, nebo také emilky a pantografy, byly unikátní mimo jiné tím, že disponovaly vozy s nízko položeným vstupním prostorem. Žádná vozidla v té době takhle nízkopodlažní nebyla, říká strojvůdce. " atd.

https://video­.aktualne.cz/dvtv/ko­nec-zabotlamu-na-kolejich-preziva-posledni-kus-nove-stroje/r~a154a3c­864ef11e8a3adac1f6b220e­e8/?utm_source=www­.seznam.cz&ut­m_medium=sekce-z-internetu&redi­rected=15279250­05

Další odpovědi
Edison

Nikoli… Vlak (typ), zvaný „panťák“ je příměstská elektrická jednotka řady 451 a 452, rovněž zvaný „žabotlam“ nebo „Emilka“. Na svou dobu to byl převratný vlak.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Elektrick%C3%A9_jed­notky_451_a_452

Kepler

Ne každému osobáku, jen příměstským vlakům jednoho typu, který byl už loni vyřazen z provozu: https://prazsky­.denik.cz/z-regionu/pantak-nebo-zabotlam-na-nazvu-nezalezi-zamiri-do-sbirek-muzea-20180803.html

Cenobita

Pantograf bylo původně mechanické zařízení umožňující zvětšování nebo zmenšování obrazu/kresby malíři/kreslíři. Tvar pantografu je velmi podobný tvaru sběrače elektřiny z troleje (kovový kabel, který vede elektřinu), odtud přenesení významu na elektrickou lokomotivu, elektrický vlak u elektrifikované trati. Pantograf má i tramvaj model T3.

Edison

Cenobita se mýlí. Pantograf je každé zařízení, které funguje na principu změn rozměrů za dodržení konstantní délky obvodu. Čili to není jen podobnost, je to protě pantograf. A ne jen tram T3, ale i mnoho dalších tram, ale i mnoho dalších kolejových vozidel používá pantografy, nebo polopantografy.