Oskarsson

Odkud se vzala tak třaskavá rivalita mezi fotbalovými kluby pražských „S“, tedy mezi Spartou a Slavií?

Ahoj,

když vidím, jak často bouřlivá atmosféra mezi oběma kluby, respektive mezi oběma tábory fanoušků těch klubů, je, sám si pokládám otázku, proč je to tak vyostřené, kdežto u jiných klubů taková rivalita není. Dokáže mi to zde někdo vysvětlit?

Odpovědi
elkon

Stačí používat vyhledávač: https://art.ces­katelevize.cz/in­side/artchiv-sparta-versus-slavia-kapitola-300-rivalita-napric-stoletimi-rjhGy

da ny

Obecně známý „historický“ důvod.
Do základní školy jsme chodili všichni.....
Novodobé, poválečné dějiny jsou nám všem, přece známy…
„Problém“, je stejný, jako vždy byl, ve všem.....
JDE O ROZDÍL SOCIÁLNÍ A TŘÍDNÍ!
RIVALITA MEZI DĚLNICKOU TŘÍDOU A INTELIGENCÍ…
Zápotocký versus Novotný, každý z prezidentů „protěžoval“, jinou třídu… 😉
SPARTA = dělnický fotbalový klub
SLAVIE = fotbalový klub studentů

Politicky byl také, v určitých obdobích socialismu, protěžován dělnický původ.
Střídaly ho časy, kdy měla navrch inteligence.

Dělníky (námezdní sílou), bylo vždy z pohledu panstva i vysokoškolsky
vzdělané inteligence, včetně SŠ opovrhováno… ☹
Bez pracovní síly (dělného lidu), by nebyly vytvářeny hodnoty/zisky = výrobní sféra.
Ovšem, ti, kterým dělnictvo na majetky/zisky dřelo, jimi velmi často opovrhovali
a ve své podstatě, si to někteří lidé valí s sebou.
Zejména tzv. „elita národa“ (říkám jim jelita).
Nejvíce se rekrutují z řad lékařů a právníků.
Zejména Ti, kteří jsou (do 5 i 10 let po VŠ) ještě pára z lékařova lejna…
Ti, kteří toho „umí“ nejméně, bývají nejhorší. Tzv. kapacity, bývají lidé
se sociálním cítěním, rozumní,, pokorní a skromní. Vědí, že i bez toho
posledního článku (sanitář, uklízečka), to prostě nejde.

Zavedení školních uniforem nemá za cíl, jen zviditelnit příslušnost žáků/studentů
k příslušnosti školy. Zároveň „stírá“ , na první pohled viditelné sociální rozdíly (ošacení, obutí).
Máte to ode mne trochu ze široka, ale snad lépe pochopitelné 😛