Kryšpín

Odkud přišla moda kapuce na hlavě a je to ze zdravotních, neb jiných důvodů?

Je to praktické i v létě, ovšem aby nedošlo k přehřátí mozku.

Nejlepší odpověď
annas

Historie kapuce

„Kápi nebo také kapuci nosili ve středověku téměř výhradně muži. Zakrývala nejen hlavu, ale i ramena. Vyrobena byla ponejvíce z vlněné látky. Ačkoli se primárně jednalo o funkční část oblečení, stává se kápě (středověká kapuce) od 14. století též módním doplňkem. Na kápích se začínají objevovat ozdobné cípy, prodloužené kapuce, ale i rolničky, i když ty se spíše staly znakem šašků a kejklířů. Z dobových iluminací jsou nejčastěji k vidění kápě červené barvy.“

https://www.ou­tfit4events.cz/czk/ka­tegorie/475-kape-stredoveka-kapuce/

„Psal se začátek 30. let minulého století, a kapuce se objevila na mikinách sportovců jako praktický doplněk, který měl atlety chránit před nepříznivým počasím. Mikinu s kapucí proslavili ve své době také Rocky Balboa nebo Marilyn Monroe. Od dob atletů, darebáků nebo amatérských boxerů jsme se ale dávno posunuli a dnes je mikina skvělým doplňkem celé řady outfitů. Ano, nejlépe se stále hodí k teplákům, do posilovny nebo na ranní jogging v sychravém počasí, ale to neznamená, že jsou vaše možnosti nosit mikinu s kapucí omezeny pouze na tyto situace.“

https://www.up­cycling.cz/jak-nosit-mikinu-s-kapuci-navod-pro-kazdeho-muze/

Etymologie slova
kapuce. Z něm. Kapuze z it. cappuccio ze střlat. caputium. Asi od lat. cappa tv. (viz :kápě), ale lid. etym. (D2) přikloněno k lat. caput ‘hlava’.

Kápě – kapuce, kukla’. Z pozdnělat. cappa tv. neznámého původu, snad v nějaké souvislosti s lat. caput ‘hlava’. Odtud i angl. cap tv"

Jiří Rejzek Etymologický slovník

Je to pokrývka hlavy. z jakého důvodu nosíte něco na hlavě?: Aby vám nebylo zima, n. Ochrana proti větru, dešti atd. Někdy jako módní doplněk

Další odpovědi
quentos

„Móda ze zdravotních důvodů?“ To myslíš vážně?
Zases vymyslel něco, odpověď na což tě ve skutečnosti vůbec nezajímá, jenom aby sis použil to debilní „neb“, aniž bys vůbec věděl, kdy se před ním píše čárka a kdy ne. Po x-té: v kombinaci se základními chybami v interpunkci to působí TRAPNĚ, nikoli vzdělaně.

aliendrone

Odkud to je netuším, ale vhodná kapuce dokáže slušně skrývat i značnou část obličeje, především při vhodném úhlu. To má význam i dnes, kdy jsou kamery na každém rohu. ;) :D :D

Antonin Körb

Neúčelové nošení kapuce je nemoc,mnohdy nevyléčitelná neboď se používalo k varování,aby nedošlo ke styku s pacientem..