Jarda_H

Může učitel nařídit povinné používání mikrofonu a webkamery v on-line hodině?

Jeden učitel po nás chce, abychom používali webkameru. Nechce se mi dávat 700 Kč do věci, co budu používat jen 14 dní. Co jsem se tak dočetl, tak je povinné se jen na on-line hodinu připojit. Ne tam mluvit.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Hlada

Ano

Požadavek učitele je smysluplný. Kamera je součástí všech notebooků, pro drtivou většinu rodičů žáků tedy tento požadavek nebude vyžadovat žádné náklady. Jestli doma používáte stolní počítač, rodiče ti kameru pořídí od 300 Kč. Pro domácnost je to bezvýznamný výdaj.
Pro tebe je rozhodující to, že učitel je tvůj nadřízený. Požadavky nadřízeného (a to mnohem nesmyslnější) budeš muset plnit celý život a to by ses měl naučit co nejdřív.

Další odpovědi
nyjono

Ano

Jak víš, že se jdná jen o 14 dní?
Jak víš, že se doba neprodlouží nebo nebude opakovat?
Jak víš, že ji nepoužiješ při jiné příležitosti?

On-line výuka není jen o poslouchání. V normálních hodinách taky jen neposloucháš. Učitel se také občas žáka na něco zeptá a ten by měl odpovědět.

Gonfaloniér

Ne

Nemůže. Školy na dálkovou výuku mohou po tobě něco požadovat a ty bys to měl splňovat. Musíš s nimi spolupracovat přes školní web, který vaše škola má, dělat online písemky, odevzdávat úkoly, popřípadě chodit na online hodiny. Ale nemůže ti nařídit používat mikrofon ani kameru ani si tyto věci dokupovat. A to na online hodiny nezbytně nepotřebuješ. To jestli učitel bude dávat online hodiny je jen na něm, ale po tobě nemůže chtít, aby přitm měl kameru nebo mikrofon. Přes všechny různé způsoby online prezentací/hodin je tam dostupný chat. Ten by měl zcela postačit, když nemáš kameru atd.
Požadavek rozumný není. Není ani oprávněný, protože takové oprávnění učitel OPRAVDU nemá.

da ny

Ne

Domnívám se, že je to předpokladem kvalitní výuky a v zájmu žáka.
Dobrý kantor.
Na SŠ obvyklé na VŠ samezřejmostí.
Ale „nařídit“ to učitel asi nemůže.

GM

Ne

Kelt

Ano

Já mám například kameru zabudovanou v počítači, když jsem na Skypu, mohu komunikovat s druhou stranou. A vyučování probíhá asi také tak. Takže nemusíš nic kupovat. No a kdyby ano, tak si nový počítač můžete pořídit na splátky.

elkon

Ano

K čemu by ti bylo připojení, když nemůžeš komunikovat s druhou stranou. Tady máš mikrofon za stovku. Pro ten účel úplně stačí https://www.al­za.cz/gembird-mic-205-d2428670.htm

Gonfaloniér

Dočetl ses správně, protože je to pravda. Máš povinnost tam chodit – dělat si poznámky, poslouchat atd, ale ne mluvit, když nemáš mikrofon.
Ostatní tady nesouhlasí hlavně jen z principu, aby nesouhlasili. ALE máš pravdu, nic si dokupovat nemusíš, nemáš tu povinnost a učitel to po tobě nemůže chtít. A to je prosím fakt. Ani to, že je někde distanční výuka, nemění nic na tom, že tohle chtít nemůže (no chtítí může, ale právo nemá. A ty zase povinnost mu v tomhle ohledu vyhovět, protože by to chtít neměl).

elkon

Když chceš bejt pako, tak se šprajcuj. Nemusíš ani zapínat počítač.

Dochy

Ten požadavek JE rozumný.
Chápu, že kupovat něco extra kvůli škole se Ti nechce. Úspěšně se dá polemizovat s názory, že jde o standardní výbavu PC. To není pravda. Je to téměř standardní výbava současných notebooků, přičemž třeba já tohle píšu na notebooku, který kameru nemá. Mikrofon ano. Ale u stolních PC kamera ani mikrofon standardní výbavu nejsou.

Nový mikrofon se nechá pořídít cca za 100. S kamerou je to horší, ta je tak od 700. Nicméně pokud chceš něco kvalitnějšího, tak slušná sluchátka s mikrofonem začínají tak na 1200. Pak se ale nebudeš muset starat o to, zda mluvíš opravdu do mikrofonu a zda Tě protistrana slyší, když ses ohlédl kde máš propisku… Na kvalitní kameru se klidně můžeš vykašlat, pro komunikaci není zdaleka tak důležitá jako dobrý zvuk. Když budeš shánět a máš problém s penězi, kup tu nejlevnější.

Gonfaloniér

Cena roli vůbec nehraje. Může to stát 100Kč, může to stát 3000Kč. Ale nemusí si to kupovat.
Tazatel netvrdí, že má notebook atd. Třeba má „jen“ PC.
Na online hodiny by měl chodit, pokud je bude učitel pořádat. Ale kamera a mikrofon podmínkou není. Je tam všude chat.

Dochy

Proto jsem nepsal odpověď že učitel má právo, jen že ten požadavek je rozumný (z pohledu učitel a výuky) a rovnou napsal i výhradu vůči těm odpovědím, co jsou ve stylu „co si vymýšlíš,vždyť to má stejně každý“ 😉. Za sebe nevím, zda má učitel právo tohle závazně požadovat, určitě to má ale smysl z pohledu výuky a za sebe bych se nejšprajcoval přinejmenším s tím mikrofonem. Kamera je fajn, ale není pro komunikaci až tak důležitá. V práci teď fungujeme velice často také „distančně“, nějaká jednání a porady máme denně. Většinou jedeme bez kamer, kamery snad jen když přijde někdo novej tak abychom se trochu představili a poznali – abychom pak nebyli moc překvapeni až se jednou potkáme v kanclu 😉

Hlada

O tom, jaké má mít žák pomůcky k výuce rozhoduje vyučující a žák si je prostřednictvím rodičů pořídí z titulu podřízeného postavení.
Jen v případě, kdyby šlo o zjevně nepřiměřený požadavek by do toho mohli vstoupit rodiče prostřednictvím ředitele školy.

Dochy

Neexistuje podřízené postavení a možnost učitele přikazovat co kdo bude kupovat. Učitel nemůže koupi nařídit žákovi, protože si je vědom, že žák (alespoň na ZŠ) nedisponuje možnostmi si pomůcky koupit. Učitel tohle musí řešit s rodiči a rodiče nemají vůči učiteli podřízené postavení. V ideálním případě jsou to partneři, kde v určitých oblastech má více pravomocí jeden, v jiných druhý.