zjentek

Může suverénní městský stát (podobně jako Vatikán) vzniknout prakticky kdekoli v zemích EU?

Tak například v Katowicích či Krakowě? Anebo u nás na Prajzské? (???)

Nejlepší odpověď
elkon

Musel by mít volné území. Ve vzduchu to nelze.

Další odpovědi
Disraeli

Na základě dohod a hlavní smlouvy/listiny o osamostanění, vzniku státu, ústava a podobně. Další možností je násillný separatismus (třeba i podporovaný někým zvenčí, aby oslabil celkový stát… tím, že v něm vzniknou nepokoje a rozdrobí se na menší celky). Dnes je „potřeba“ taky uznání ostatními státy, ale to zase není nějakou podmínkou. Že by ho některé nebo většina ostatních států neuznalo, by neznamenalo, že by nefungoval jako stát… ona je to vlastně otázka hlavně mezinárodního obchodu, okrajově souvisí s legalitou, ale to nějaký význam nemá.
Ale je to blbost. Celý separatismus a snaha o osamostatňování a žádný stát nebude snad nikdy pro, aby se nějaká jeho část „osvobodila“ (jak se tak rádo užívá to slovo, i když je v těchto případech nesmyslné). Ve spoustě zemích se chtějí osamostatnit kraje/okresy (často historické země) a jejich snaha o vznik je neopodstatněná a nesmyslná… natož města. Nemělo by to vůbec žádný užitek, žádný prospěch pro nikoho. Naopak.

Postmaster

Vše jde, pokud je na to čas a jsou peníze, ideální by bylo konečně z Prahy udělat městský stát jenže to je utopie.

Drap

Pokud by bylo dost peněz a území, tak teoreticky ano. Prakticky je to v současnosti nemožné.

Ametyst

Městské státy jsou zranitelné. Obvykle se chtějí oddělit bohatí, aby se nemuseli dělit o bohatství. Což se nelíbí tomu zbytku a může zaútočit hrubou silou. Viz Katalánsko, Švýcarsko, Norsko. S posledními dvěma zachází EU jako s rukojmím. V Katalánsku zatkli místní politiky sami Španělé.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.