Kelt

Může mi někdo rozklíčovat kód na zboží?

Každý výrobek v obchodě má kód, který umí přečíst čtečka. Je tam nastavena cena a podle toho pozná obchodník. Kolik toho má, co objednat apod. Ale kód je tvořen silnými a tenkými čarami a také nějakou skupinou čísel. Nenašel jsem vztah mezi čarou a číslem – dvě stejná čísla, jiné čáry. Ale jde z toho čísla něco určit. Například země původu, typ výrobku apod.? Existují nějaká mezinárodní pravidla pro označování kódem? Například 5. číslo je označení elektroniky, pokud je to třeba 2, nebo potravina, pokud je to 7. Atd. Ten kód si mohu vytvořit a vytisknout, pokud mám na to zařízení. Kód je 13místné číslo, ale klidně se může stát, že se stejný kód objeví na dvou různých výrobcích z různých zemí atd. Může mi to někdo vysvětlit, jak to je? Děkuji.

Odpovědi
carlosbomber

http://www.ko­dys.cz/carovy-kod.html
A určite toho bude na Googlu.

Dochy

Obvykle se používá EAN13
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/European_Ar­ticle_Number
kód by měl být jednoznačný, v kódu není nastavena cena (vyjímka – obchod může používat nějaké vyhrazené kódy pro vážené zboží, které typicky tiskne váha. Nejsem si jist zda jde o EAN13)

Kódem je určen druh zboží a cenu si zjistí pokladna z databáze obchodu (dva různé obchody mohou mít pro stejný výrobek jinou cenu)

První tři čísla určují tuším zem původu daného zboží, další čísla výrobce, další označuje konkrétní produkt výrobce.

Není důležitá jen šířka čáry, čísla jsou kódovaná i do šířky mezery. Když se budeš snažit, tak algoritmus kódování a dekódování najdeš. A není důležitá přesná šířka, ale poměr šířek. Proto mohou být kódy vytištěné v různých velikostech.