zjentek

Mohu slova „chtě, chtíc“ ve větách používat libovolně, jak mým uším lépe zní?

Nechtě, nechtíc… atd.

Nejlepší odpověď
quentos

Mohl bys je jako jeden z mála používat správně. „Chtě“ je přechodník přítomný pro rod mužský, kdežto „chtíc“ pro rod ženský a střední.

Další odpovědi
Kepler

Používání přechodníků je archaismus, myslím, že se to už ani nevyučuje na školách. Možná je to škoda, dost to zjednodušuje větnou stavbu. V některých textech působí hezky až roztomile.

aliendrone

Tož asi takhle:
Když Kepler křičí „Chci, chci, chci!“ a TOTÉŽ křičím i JÁ, nemáme na mysli totéž! U mě jde o takové „žluťoušké, kovové, těžké, klásňoušké“, popřípadě o „svaté obrázky emisních bank“ atd. zatímco on má na mysli…eh, škoda mluvit, je to zkrátka EROTOCHLÍVÁK! Takže záměny bych moc neriskoval. ;) :D :D

quentos>>> Pro mě novinka, THX! :)

Kelt

Hovorový projev není omezen. Můžeš používat libovolné výrazy, když se ti to tak líbí. Samozřejmě, pokud bys mluvil v televizi nebo do rádia, tak by to asi upravili nebo by nějaká slova vypípali. Ale není důležité jak co řekneš, ale co řekneš.

elkon

Jestli nejsi „tydýt“, tak to použiješ tam, kde to může být a ne tam kde se ti to hodí.

Kepler

alien: ty mě neustále překvapuješ. Nejen že jsi vetřelec a dron, ale taky ten extrémně vyhublý a polonahý skřet z Pána prstenů! Když tě pan Tolkien potkal, nebylo mu už třeba velké fantazie…

aliendrone

Kepler>>> NJN, tehdy jsem ještě neměl zkušenosti, jinak bych si posichroval autorská práva. ;) :D :D
I když i mne zarazila Tolkienova drzost, když využil jedno mé alias (konkrétně „LOTR“) a vznikl z toho „Lord Of The Rings“. ;) :D :D

zjentek

Quentosi ale v předchozí otázce jsi mi před malou chvílí opravil slovo nechťouc na slovo nechtě, ale… nemá tak správně být „nechtěně“?

quentos

Obojí je správně.

zjentek

Ptám se pouze na chtě/chtíc anebo nechtě/nechtíc. Když se přečte zadání, zjistí se, že na patvary se tady nikdo neptá.

zjentek

Eklon tvl fakt dík za odpověď, ta je vy-čer-pá-va-jí-cí. No nic no, ještě počkám, zda si nevšimne třeba annas, nebo někdo podobný a pokud už nic, tak eště raz dík!

elkon

Zmenteku nemáš zač.