agentpv

Mám správně slovosled: The man says „I am happy“ to us. (jde mi o vazbu says … to)?

a vím, že existuje sloveso TELL … a děkuji za pomoc

Odpovědi
Ametyst

He says to us: „I am happy.“ To jde.

quentos

Ametyest má pravdu v tom, že uvozovací věta by měla být v celku. Nemá pravdu v mezeře před dvojtečkou – ta se tam nedělá ani v češtině, ani v angličtině – a v absenci uvozovek.
Jinak vazba „say(s) … to“ je nejen dobře, ale ve smyslu „říct někomu“ je jednou ze dvou jediných správných možností (kromě již zmíněného tell).