zjentek

Má výraz „nesmírný“ základ ve slovu „smír“?

Nejlepší odpověď
EKSOT123

Moc ne, jen vzdáleně: Smír je již odvozené slovo od slova mír. Jenže to se netýká slova nesmírný. Mír v ruštině znamená jednak mír a jednak svět.
V našem případě se jedná o souvislost s druhým významem slova mir, tedy se světem. Nemám k dispozici etymologický slovník, ale tipl bych si, že ve staroslověnštině to v tomto případě bylo trošku podobné jako v ruštině. Takže jsem trošku zabrousil do ruštiny.
Nesmírný znamená obrovský, bezmezný,… Je to trochu podobné jako se slovem vesmír. Rusové sice vesmíru říkají vselennaja nebo kosmos, ale výraz: весь мир (ves mir) znamená celý svět. Tedy shrnu, co jsem napsal na začátku, nesmírný má základ ve slově mir s významem svět.
Kdyby jsi chtěl podobné slovo se základem smír, může to být např. nesmířlivý.

Další odpovědi
Rokio

https://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/slovo/nes­mirny
zdroj: slovnik-synonym.cz

zjentek

EKSOT, 😃🤭😁

Tonda Káňa

Rokio: Když jsi schopen takto hledat na internetu, proč nevyhledáš i slova typu „branec“? 😁👿

Rokio

Tonda Káňa: Chci si nahrabat body, rád provokuji a někdy jsem líný jak prase.

Tonda Káňa

A přesto, že to tady veřejně píšeš, se starý dobrý elkon vždy nachytá a nasere se 😂👍

zjentek

Rokio, link bohužel nevysvětluje otázku. Děkuju.

Drap

Rokio, ač maturant, má vážné problémy porozumět psanému textu Na OA kde maturoval by mu měly vrátit školné.

quentos

*měli