Rokio

Má větší moc prezident USA Joe Biden, nebo král Velké Británie Karel III.?

Podle mě rozhodně Biden.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Ametyst

Joe Biden

Karel III je rozhodně bohatší.:-) Podle královského protokolu se vůbec nesmí plést do politiky a vydávat politická prohlášení. To jsem zvědavá, jestli to vydrží a bude zticha o ochraně klimatu, další ze zelených ideologů.

Další odpovědi
Dvorní šašek

Joe Biden

Bohužel Biden. Doba, kdy americký prezident měl charakter, uměl reprezentovat a byl chopen jít i do náročných konfrontacích, je nyní v tahu. Biden je jeden z nejneschopnějších prezidentů USA za celou historii, nerozumí dnešní době, jeho politika ztrácí vizi (což koneckonců platí u většiny západních politiků). Je smutné, že liberálové neumí postavit kandidáta, který by měl energii čelit výzvám dnešní doby a uměl pojmenovat problémy jak na levici (liberalismus), tak na pravici (konzervatismus). Jediné, co oceňuji, je jeho politika vůči Rusku, ale tam se v zásadě moc neliší od druhého názorového spektra amerického systému, navíc to vlastně ani není jeho politika, ale spíše tlak velkých politických stran (Kongresu), aby USA konaly v zájmu bezpečnosti. A Karla III. ani nechci komentovat, je jen symbolem úpadku britské monarchie, která ztrácí na respektu. Jak vlivem liberální levice, tak samotnými aktéry. Doba velkých politiků je bohužel pryč a nevypadá to, že by bylo někde světlo na konci tunelu.

paul1

Joe Biden

A je lepší jako Tramp. A doufám, že tento se už nevrátí.

Disraeli

jiná odpověď

Pokud by šlo o autoritu a celkové postavení, tak král Karel (symbolika, majestát respekt, majetek, doživotnost,..), jinak ale rozhodně Biden, protože Karel III. de facto nemá žádnou politickou moc, musí jednat tak, jak se od něj žádá, nesmí skoro nic, má mnohá omezení (a ani ten majetek není tak úplně jeho a musí s ním zacházet za jedno podle pravidel, za druhé je v určité povinné správě a kontrole, která pod něj nespadá).
Principem konstituční monachie, hlavní tedy DNES je, že panovník je nestranná osoba (úřad, instituce), je neutrální, nestranický, nikomu nenadržuje (ani nesmí), nesmí se vyjadřovat k politice, hodnotit, či ovlivňovat – maximálně při pravidelných schůzkách s premiérem mezi čtyřma očima, tzn. částečně může něco jakoby schvalovat nebo udávat směr vlády. Vlastně je to nevolník v demokracii (beze srandy, navzdory přednímu postavení a jistým privilegiím, má spíš závázná omezení, spoustu věcí, co nesmí dělat, ale taky jak se má chovat, vystupovat, jeho moc je nulová – přesto je jakože mocenské postavení, možnost volby skoro taky nulová, má jen vliv ve formě oficiální autority – a pokud je ten panovník dobrý, tak i přirozenou autoritu. Každopádně nevládne, na vládě se ani nějak nespolupodílí, nic nesmí – sám od sebe/individuálně, na druhou toho musí dělat a zvládat hodně). Jediný hlavní rozdíl mezi konstituční a absolutní monarchií je, že panovník v té absolutní je přinejmenším hlavou vlády a má tedy výkonou moc (nemusí mít neomezenou, nemusí mít všechny 3 státní moci) – čili třeba jako prezident v prezidentské republice. Panovník v konstituční monarchii nemá moc, nevládne, je „jen“ symbol, majestát (ceremonie a panovníkova de iure „moc“ – jakože autorita) a reprezentant. Neoficiální moc má akorát v autoritě/ma­jestátu.
Prezident USA je na druhou stranu vyloženě straník, je hlavou státu i hlavou vlády, má výkonnou moc, USA je navíc supervelmoc, větší ekonomika, větší armáda, větší vliv,… takže tohle všechno (dočasně) dělá Bidena šéfem toho všeho a dodává mu větší vliv. Proto taky někdy bývá prezident USA označován jako nejmocnější člověk na světě… ale neboj, časy USA s jejich prvenstvím a převahou brzy pominou.

zjentek

jiná odpověď

Víš co jsem vždy obdivoval na hovězu? Když ho někdo skrouhne u huby, tak on jednoduše přidá, zrychlí. Dají třeba více kafe, nebo jiný pohon. Cílem hovězu je uspokojit jakousi „svou“ moc (ta samo sebou neexisatuje). A tak to jde pořád dokola. Vypadá to na nepřetržitý cyklus. Zanedlouho bude hověz pobírat 100k a chleba kupovat za tisíc. Takže bude furt v pohodě. Co na tom, že z vody zmizí ryba a žrát se budou červi. Co na tom, že při celém tom nepřetržitém procesu zrychlování vyprodukuje gigawatty agresivity. Nelze ji projevit, zůstává uložena v tělesné schránce hovězu (dle tvého projevu s tím přece musíš mít bohaté zkušenosti). Jednou ji třeba budeme umět přeměnit na účelnou energii a hověz tak konečně bude mít v zázemí přetopeno. 🤷‍♂️

Tím ti ovšem neradím, abys nevěřil. Věř. Mávej třeba vlaječkou ČRdele, až si rameno ukroutíš! Nebo si vlaječku vyber, třeba britskou, můžeš si na ni načmárat Bidena nebo Mr. Beana, máš svobodu a demokracii (i když SVOBODNĚ ti ji svou mocí může upřít kdejaký kašpar od ministra zdravotnictví třeba po slizouna Fialu, jak už dobře víme) 🤷‍♂️

elkon

jiná odpověď

Král ve většině zemí dnes nemá žádnou moc, třeba v Británii. Stejně tak prezident. Existují ale výjimky, kdy kolektivní moc vlády soustředěna na jediného člověka (bohužel). To je příklad třeba Ruska, nebo USA. Kam to vede vidíme sami.

Drap

jiná odpověď

Nelze srovnávat nesrovnatelné.

Filip84

Karel III.

Král Anglie má různá starobylá práva, jako např., že mu náleží každá ryba nalezená na pobřeží, že nemusí mít registrační značku na vozidle, nemusí používat šráky, nemusí mít řidičský průkaz nebo, že si může zabrat jakoukoli půdu na území Anglie (a podobným právem oplývá i ve Waleshu a Skotsku). Král má, například, právo veta každého legislativního aktu House of Parliament.

Samozřejmě, většina těch práv je theoretických, omezených zvykovým právem, právními usancemi a tím, že kdyby je, nešetrně, někdo využil, pravděpodobně by se z něj stal občan, no a víš, ne, jak dopadl občan Ludvík Kapet. Žádný král nechce být občan! 🙂

Na druhou stranu, pokud by byl, theoreticky, králem Anglie někdo opravdu fikaný, a k tomu hovado na entou, tak pokud by se na to dobře připravil, mohl by vládnout Anglii, Walesu i Skotsku jako absolutní monarcha. Není to až tak jednoduché, protože je Bill of rights atp., nicméně, on ten panovník disponuje takovými pravomocemi, že využil-li by je bezezbytku a ad absurdum, dotlačil by House of Parliament, i Sněmovnu lordů, ke změně legislativy.

President of the United States, i kdyby mu opravdu „hráblo“, tak je jenom volený zástupce; ano, U. S. mají presidentský systém, ale i tak, takovými theoretickými pravomocemi, jako král Anglie, rozhodně President of the U. S. nedisponuje.

Lgee

Joe Biden

Americký prezident má prakticky neomezenou pravomoc, rozhodně větší než EU orgány, jediný kdo může zastavit nařízení prezidenta je 2/3 většina kongresu.

Hercog

Joe Biden

Porkman

Joe Biden

Filip84

Jen pro představu, o čem píšu:

  • král Anglie může kdykoli jmenovat jakéhokoli občana Koruny za premiéra,
  • král Anglie může kdykoli nechat rozpustit House of Parliament, po čemž, automaticky, následují volby: a na základě jejích výsledku může král, druhý den, House of Parliament znovu rozpustit, a tak pořád dokolečka dokola,
  • aby nabyl legislativní akt Vlády Jeho Veličenstva moci práva, musí s ním král vyslovit souhlas (jinými slovy, nepotřebuje „právo veta“, protože pokud nedá k legislativnímu aktu souhlas, legislativní akt nebude přijat), který, theoreticky, nemusí udělit bez odůvodnění,
  • král může, kdykoli, jmenovat jakéhokoli ministra (to, že je realisováno premiérem, s královým souhlasem, je králova „dobrá vůle“, ustálený mrav, nikoli pořad podle práva),
  • král je vrchním velitelem ozbrojených sil, jemu přísahají vojáci věrnost, bez souhlasu kohokoli může kdykoli vyhlásit válku komukoli (theoreticky),
  • součástí tzv. královské výsady je také právo vydávat pasy (tzn., bude-li chtít, nikdo nedostane nový pas, a tak neopustí UK),
  • krále nelze trestně stíhat, krále nelze žalovat ani pořadem práva občanského (lze však žalovat Korunu, například Vládu Jeho Veličenstva, jako výkonný orgán, pořadem práva občanského /má jiný status, než u nás/ od roku 1947). Krále nelze zadržet, královský majetek je nefendovatelný (ale nikoli majetek Koruny).

A tak by šlo pokračovat.

Jinými slovy, král může kdykoli, z plaisiru, rozpustit House of Parliament, vyházet všecky ministry Vlády Jeho Veličenstva, dosadit si za ministry koho chce, vyhlásit válku, nebo uzavřít mír, s kýmkoli a nikomu nevydat pas.

Král nemůže přijímat legislativní akty a nemůže je zrušovat. Může však absolutně bojkotovat House of Parliament jednoduše tím, že ho pokaždé okamžitě rozpustí.

Král, sice, nemůže jakkoli přijímat legislativní akty, je však vrchním velitelem ozbrojených sil, takže, na jeho rozkaz …

Mám pokračovat?

Bavíme se ryze v theoretické rovině, protože tohle by znamenalo občanskou válku a konec monarchie v UK. Ale žádnými takovými pravomocemi, prostě a jednoduše, President of the United States, nedisponuje.

Disraeli

Tvl, Drap je takový jelito, že to ani není možné… proč je tohle jeho odpověď na 90 % otázek, obzvlášť když to prsotě ani není pravda.
Opravdu se nedá porovnávat hlava státu s jinou hlavou státu? Nedá se srovnávat republika s monarchií, věžně se to nedá nijak zhodnotit?

Filip84

Kde není, ani smrt nebere. Neřeš to, ne, jemu to stejně nevysvětlíš. Slovy prim. MUDr. Prof. Doc. soudruha Sovy seniora: to, že je někdo blbec, vidí každý krom toho, koho se to exaktně týká. 🙂

Filip84

Ametyst: Na jedné straně král musí držet hubu, on teda nemusí, ale musí, protože je to dáno zvykovým právem. Pokud by hubu nedržel, tak by brzdy mohl být občan, no a víš jak dopadl občan Ludvík Kapet, že? Tak, jestli chce dělat Ludvíka Kapeta & „tak co, občane králi, už jsi přísahal na ústavu!?“, tak může žvanit.

Nebude žvanit, protože, na druhé straně, králi přijde od House of Parliament jakýkoli návrh zákona, a on má možnost se k němu vyjádřit. Ale je dáno zvykovým právem, že se král k zákonu nevyjádří. Tak se nevyjádří. On se nepotřebuje vyjadřovat, to se dělá tak, že Premier se dozví, jaká je královská vůle, no a proč by měla mít v House of Parliament královská vůle přednost. On si to zajistí, Alžběta Windsor si to taky, jako královna, zajistila.

Takže, pokud je zelený, bude zelená legislativa, uvidíš! 🙂

Ametyst

Paul1: mnoho Američanů by s Tebou nesouhlasilo. Např.guvernér státu Texas Gregg Abbott, který se potýká s ilegální migrací a “Trumpova zeď” náramně pomohla. Biden nedělá lautr nic pro Američany, a otevřel dokořán zemi pro ilegály. Nejhorší je, že se bez výpalného drogovému kartelu nedostane do Ameriky ani noha. Když Mexičan nezaplatí, zabijou mu děcko, a hodí do Rio Grande. Potom texaská hlídka objeví utopené tělíčko.
Teď se mi líbilo, jak bohatí dobro- trousilové sklapli svou liberální rétoriku, když jim z Texasu poslali autobusy se 17 tisíci ilegály až do New Yorku. Najednou je měli před vlastním prahem, a to už vítači začali ječet, že se to musí řešit. 🙂
Za Trumpa by se také jednalo s Putinem. Ignorovat jadernou velmoc, jenom proto, že si přejí , aby vymizela ze zemského povrchu, je Brandonova dětinskost a pitomost.

Pepa25

Ametyst: Trump tak „skvěle“ jednal s Putinem, že ten napadení Ukrajiny jen odložil. Obrovský úspěch …

Ametyst

Pepa25: Občanská válka na Ukrajině, za účasti amerických a eurounijnich poradců, začala v roce 2014, za Obamy.

Pepa25

Ametyst: před chvílí jsem četl na Ria.ru: Возвращение Дональда Трампа на политическую арену может изменить нынешний курс США по поддержке Украины, пишет политолог Роберт Фарли в статье для 19FortyFive.
По мнению автора, Трамп остается значимой силой в американской политике. Экс-президент имел дружественные отношения с Владимиром Путиным, и его внешнеполитические идеи по-прежнему контрастируют с мнениями многих внутри самой республиканской партии. Prostě Rusové se utěšují, že by mohl být v USA znovu prezident Trump, což by jim maximálně vyhovovalo, mohli by si v „blízkém zahraničí“ dělat, co chtějí.

Dvorní šašek

Pepa25: Za mě to vidíte velmi jednoduše. Osobně mi byl Trump bližší než Biden, koneckonců jak Demokraté, tak Republikáni jsou ve stanovisku vůči Ukrajině na stejné lodi, a jak na levici, tak na pravici se najdou tací, kteří to vidí jinak.

Dvorní šašek

Škoda, že neexistuje republikán, konzervativec, který by držel politiku opoziční vůči Rusku a zároveň by byl oponentem liberálům. Jak hořké je vybírat mezi liberály a národními socialisty…

Dvorní šašek

Ametyst: Republikáni (snad) už dobře ví, že Putin jednat nechce, je to jako jednat s Hitlerem. Tihle vůdci mají v hlavách jasnou představu, jak přes svou politiku tyranie získat další a další území, rádoby jednání o míru je jen zástěram jak získat čas – nebo snad útoky ruské armády během takových jednání vykazují zájem se dohodnout? Konzervativci byli vždy, zejména za Reagana silně proti SSSR, potažmo Rusku a odmítali nějaké přibližování. Naopak, cílem bylo co nejdříve Moskvu oslabit, ekonomicky a pomoci tak celkovému zboření sovětského impéria. Vadí mi, jak se užiteční idioti typu Okamura zaklínají konzervatismem, ale sami dělají opačnou politiku – tedy politiku národního socialismu. Záměrně dezinterpretují ideály konzervatismu pro politické body, přitom elektorát SPD a podobných stran by v pravicovém konzervativním státě nedokázal fungovat. Jinak s tou politikou migrace souhlasím, ale to je probléme neustálý, že se to liberálové uvědomují až příliš pozdě.

Ametyst

Let´s go Brandon! 🙂