Oskarsson

Má smysl doplňovat během léta doplněk stravy v podobě vitamínu D, nebo je to nesmysl?

Ahoj,

mám menší nedostatek vitamínu D, tak jsem začal užívat vitamín v podobě kapek. Má to ale v tomto období smysl, když „déčko“ přijímáme ze slunce?

Odpovědi
zjentek

Syntetický? Pak jde jistě o nesmysl, jako u všech syntetických doplňků (zde nejde o víc než zoufalou snahu člověka porazit přirozeno čili paradoxně se zcela nepřirozeně stavět tzv. „nepřízni osudu“ (jiný výplod společnosti), jako je věkem se stále zhoršující zdraví, smrt a další.

Ad elkon: To víš že jo 🤦‍♂️

elkon

To ti poradí tvůj praktický lékař. Ten tě zná a ví co tvé tělo potřebuje.

da ny

Ahoj,
spíše ano.
JE TO INDIVIDUÁLNÍ ZÁLEŽIZTOST.
Když má někdo hodnoty kolem 30, nepomohou mu ani 3 týdny u moře….
Na optimální hodnoty se může dostat až pom půkl roce až roce příjmu 2 000 – 3 000 tablety denně.
Nárůst autoimunitního onemocnění RS je až děsivý, předpokládá se, že poroste dál….

NECHAT SI ZJISTIT HODNYTY, HLADINU VITAMÍU FD A ČLOVĚK V, NA ČEM JE.
JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY NEDOSTATKU VITAMINU D?
• únava a vyčerpání;
• slabost nebo bolest kostí či svalů;
• námahové zlomeniny, zejména v oblasti nohou;
• výkyvy nálad.
Pokud se domníváte, že trpíte nedostatkem vitaminu D, požádejte o radu svého lékaře.

Mám dostatek vitamínu D?

Zjistit, zda máte či nemáte dostatek vitamínu D, lze změřením hladiny (koncentrace)
25-hydroxyvitamínu D (25-OH vitamín D) v krvi. Hodnoty mezi 75 – 150 nmol/l jsou optimální, bezpečné jsou hodnoty do 250 nmol/l. Akceptovatelné jsou ještě hodnoty mezi 50 – 75 nmol/l, především v období leden až duben. Velmi nedostatečné jsou hodnoty pod 25 nmol/l, kde již naopak hrozí riziko vzniku sekundární hyperparatyreózy (kompenzační zvýšená činnost příštítných tělísek) a případně osteomalacie, u dětí rachitidy (křivice).
Vyšetření hladiny 25-OH vitamínu D poskytuje dnes většina laboratoří
https://www.lab­testsonline.cz/no­vinky/vitamin_D­.html
**
Nedostatek vitamínu D je celosvětově velmi rozšířený a rovněž v evropské populaci se deficit projevuje ve znepokojující míře**. Rozsáhlá analýza 14-ti evropských populačních studií z roku 2016 odhalila, že více než 40 % Evropanů trpí nedostatkem vitaminu D (sérové hodnoty 25(OH) vitamínu D jsou nižší než 50 nmol/l) a 13 % Evropanů má jeho závažný nedostatek (hodnoty 25(OH) vitamínu D jsou nižší než 30 nmol/l) [1]
https://trime­.cz/blogs/new­s/kolik-vitaminu-d-potrebujete-a-co-vse-ma-vliv-na-jeho-hladinu-v-organismu?srsltid=Af­mBOorG6dW6e_nxz0M­7nMWShBnyAWAc0UF­MBe3piWfJyXRxMXBGTset

plebs

Nejsou přesvědčivé důkazy, co vědec to odlišný názor i když pro výrobce a prodejce je to rito.

elkon

zjenteku, nech si ta svá „moudr“. V dotazu nic o syntetickém vitamínu není, chytrolíne.