Rokio

Má něco cizoložství společného s uleháním do cizí lóže (postele)?

Já už jsem někdy spal v cizí posteli, ale nikdy jsem neměl sex. Spal jsem například u babičky nebo u tety.

Předem vám děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
quentos

Samozřejmě že má. Jde o tzv. eufemizmus – zjemňující výraz nevyzrazující celou pravdu. Prozrazuje jen ten počátek, ulehnutí do cizího lože (nikoli lóže, to je oddělená část prostoru hlediště), neboť pokračování si každý domyslí. Takže ne, pouhé spaní v cizí posteli nevyjadřuje.

Další odpovědi
aliendrone

No, víš, bylo by DIVNÉ, kdybys měl sex s babičkou či tetou. Nadále se toho drž. ;) :D

Jinak je očividné, že nejenže nebaštíš předepsané pilule (a to bys MĚL!), ale ani brýle nenosíš (a i to bys MĚL)! Jinak by to neunikl „drobný rozdíl“ mezi slovem „lože“ a „lóže“. ;) :D :D

Roman71

Ne, nemá.

Cizoložství je, když máte manželského partnera a máte pohlavní styk s někým mimo váš manželský vztah.
Něco jiného je smilstvo, kdy jste nesezdaný a máte pohlavní styk(y) s jinou osobou.

V obou případech se jedná o nevázaný pohlavní styk – zavrženíhodné jednání.

elkon

Máš ještě co dohánět, pak se ti možná i toto splní.

Klobouk

Tetu ohni o blatník, streja tě zastřelí a půjdeš do nebe. Tam sedm panen ne tebe bude čekat. Ale teď vážně. Pokud si tetu ani babičku nehobloval tak jsi neschpák impotentní

Roman71

Je docela škoda, že český výraz „cizoložství“ plně nevystihuje podstatu nevázaného sexuálního chování. Ono nejde až tak ani o místo, kde se to odehrává, ale co se tam odehrává 🙂

Disraeli

Jinak to místo prostě není důležité. Je to přenesený význam.
To „místo“ má význam jen zhlediska původu slova/slov a jejich smyslu.

Roman71

Ano, souhlasím.

Disraeli

Tomu se říká eufemismus, jak podotýká quentos. Taky otázka etymologie.
Slovo nevěra třeba taky neříká, CO se tam děje (ani kde se to děje), ale že je porušována věrnost… Jaká/která taky není v tom slově řečeno/obsaženo. To je prostě ten význam slov (a jejich definice – pomocí dalších slov ;)).
Jde o ten význam, původ, složení a stavbu slov. A to bývá různé.
Nevnímám to, že je to docela škoda. Etymologové, lingvisté a lexikologové by s tebou nesouhlasili.

Roman71

Ano, souhlasím. Když jsem napsal „plně“, nemyslel jsem tím že tím není řečeno, o jakém chování se jedná. Například slovo „práce“ taky nevystihuje plně vykonávanou činnost, ale že se nějaká činnost děje 🙂

Disraeli

Roman71, ano má. Od toho se tomu tak říká, je to původ toho slova. I když to samozřejmě nepodmiňuje, že ti dva nevěrníci musí hřešit přímo v cizí posteli (tedy vůbec v posteli)… Každopádně pokud jsou v posteli, tak jeden z nich je stopro v cizí loži. ;)
Ale co se pointy týká, tak prostě ano. Cizoložství je spojené s tím, že spolu dva uléhají v cizí loži (minimálně pro jednoho je cizí). :P

Disraeli

Manželské lože (nebo nemanželské, tedy to cizoložství, nevěra), jak se dřív běžné říkalo.

quentos

Roman71: Ale má. Proč by se tomu jinak říkalo cizoložství?

Roman71

Ono by se to dalo také nazvat „znesvěcení manželského svazku“, že? Jenže, kdo v dnešní době považuje manželský svazek za posvátný, kromě těch, kteří si uvědomují, kdo je jeho původcem?

Disraeli

👍

Disraeli

Roman71, teď jsi mi pokazil ten palec… :( Ten byl pro quentos, ne pro ten náboženský fanatismus. :P
Chudáci hinduisté, buddhisté, taoisté, polyteisté, zoroastriáni (nemluvě o všech dalších monoteistech, kteří nejsou katolíci)… Bezvěrci, že? 😂 Miliony a miliardy.

Roman71

Tak to se omlouvám, že jsem se tam příspěvkem vecpal 😁
Chudáci? Proč? Jsou mezi nimi lidé, kteří přirozeně nedělají to, co by dělat neměli a naopak 😉 Zase bych to takhle neškatulkoval, nejsem fanatik 😁

Disraeli

Pohodá ;)