Kazatel

Lze přirovnat bezbřehou oddanost, především některých starších voličů ke svému politickému kandidátovi, za náboženství?

Lze ve světě najít ještě nějaké jiné příklady?

Nejlepší odpověď
paul1

Já patřím k těm starším voličům (pomalu už k nejstarším 😉 ) a skoro vždy volím
(i manželka) někoho jiného, protože ten předtím volený kandidát zklame. Takže se řídíme tímto: volit chodíme pravidelně, u příštích voleb většinou zjistíme, že po odpočtu činnosti zvolený zklamal, tak volíme někoho jiného. A o ttttom ttto jje, jak říkal Pitkin 😉

Další odpovědi
Ametyst

Kandidáti se přece mění, a přízeň davu je vrtkavá, tak jaképak “ náboženství”.

Filip84

Ne, nedá, k náboženství se dá přirovnat „bezbřehá oddanost“ doktríně, však komunismus, ať už té či oné frakce, je kultem se vším všudy, ať už v té orthodoxní, předrevisionis­tické, podobě, nebo i takový ten „lidštější“, revisionistický; pořád má, třeba, thesis dialektického materialismu a dialektický materialismus není nic jiného, než víra. A těmi vírami je ta strana svázána, takže má dogmatiku a tou se řídí.

Ale nemusí to být jenom institucionali­sovaná doktrína, institucionali­sovaný světonázor. Může to být prakticky cokoli, i křupanství v „radikální“ podobě.

Oni sebevědomí nemají, kde by se taky vzalo, a tak nějak jsou zvyklí, že za ně rozhoduje někdo: strana, soudruh tajemník, domovní důvěrník, referent ONV, soudruh příslušník, to je dokonale nepodstatné, prostě: někdo. Také jsou zvyklí, že problémy řeší, nebo spíš „řeší“, někdo. No, tak tady je rozhodovatel a řešitel. Se potom není čemu divit, že se na něj upnou, jak na svatý obrázek.

Ale jsou upnutí, jak posvátné báby na pana faráře, nebo soudruha biskupa, nebo tak něco a podobně, nejsou upnutí na doktrínu. Té věří, protože je to pro ně výhodné. Nebo si to alespoň myslí. A lidi rádi věří, není dobré jim brát pajduláka z jesliček a nahrazovat ho soudruhy!

M i r e k

Asi záleží, co se chápe pod pojmem náboženství. Já chápu náboženství jako systém doporučení a praktických duchovních cvičení, který člověka vede k sebevýchově, sebevzdělávání a k rozvíjení svých dobrých vlastností na úkor těch méně dobrých. To nemá s věrností k politickému vůdci nic společného.

postcd

Bible říká, že různé věci mohou být pro člověka bohem. To znamená, že jim „slouží“, podřizuje jim ostatní věci/činnosti což nemusí být dobře. Takže proč by nebyl obdivovaný politický vůdce pro někoho bohem?