Který politicko-filosofický směr je vám nejbližší?

Jsou pilíře onoho směru dostatečnou součástí dnešního politického prostředí? Svou odpověď můžete zdůvodnit.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Je mi bližší jiný směr, a to.../ Jiný názor..

Komunismus, socialismus jsou utopie, nemohou fungovat. Nacionalismus je jen pláštík jiného „ismu“, za který se schovává. (o jaký „ismus“ konkrétně jde záleží na konkrétní situaci)

Konzervatismus (jakkoliv je mi blízký) v sobě skrývá nebezpečně prvky stagnace a regrese, zatímco liberalismus anarchie.

Každá z uvedených (včetně těch utopických) možností má svoje nepopiratelná pozitiva a stejně tak i negativa. Jakékoliv škatulkování a z něj plynoucí snaha jednat podle „předepsaných vzorců/šablon“ je z dlouhodobého hlediska odsouzeno k nezdaru/krachu/ka­tastrofě (záleží, jak daleko se to nechá zajít).

Pominu-li zjevné omyly jako socík (tady je velký prostor k diskuzi CO je vlastně socialismus), potažmo komunismus nebo nacionalismus (který je jen „krabička skrývající něco jiného“- jak jsem již psal), tak z možností zůstanou jen liberalismus a konzervatismus. OBA jsou přežilé relikty minulosti, které drží při životě jen reakce na současné dění. Což je DOST MÁLO na to, aby byly dostatečně životaschopné, natož perspektivní.

Z politického hlediska je nejrozumnější machiavellismus, což je z filozofického hlediska důsledný pragmatismus. Zde je ovšem NEZBYTNÉ chápat pragmatismus SPRÁVNĚ, tedy jako filozofii jednání, které se OSVĚDČUJE. Z nepochopitelných důvodů MNOHO lidí pragmatismus chápe jako „dělání toho, co se OSVĚDČILO“, což je ZÁSADNÍ chyba. Právě prvek „novosti“ (tedy přijímání NOVÝCH, doposud nevyzkoušených/ne­použitých, avšak za daných okolností ÚČINNÝCH, či dokonce NEZBYTNÝCH postupů) je to, v čem síla pragmatismu, který zároveň jednak brání jeho stagnaci, druhak otevírá mu možnost PŘIZPŮSOBENÍ SE a dalšího vývoje v reakci na aktuální dění.

V podstatě tedy jde o to nenechat se zavřít do (byť sebevětší a sebezlatější) klece nějaké doktríny („ismu“) a nechat si co nejširší pole pro vlastní úsudek a iniciativu. :)

Další odpovědi
zjentek

Je mi bližší jiný směr, a to.../ Jiný názor..

Tohle vše už existuje, to všechno se již zkoušelo! Pomalu by to chtělo taky něco funkčního. Něco, co nám zaručí ráj i bez Bible! Kdo má mozek, tak prosím… má příležitost. (;

Kepler

Liberalismus

Rozumí si dobře se svobodou slova, náboženskou tolerancí a svobodou podnikání. Považuji tento směr za pokrokový, na rozdíl od těch ostatních.

briketka10

Je mi bližší jiný směr, a to.../ Jiný názor..

Nic z toho. Věřím jen tomu co je ověřeno.
Když mi někdo podsouvá názor nepřijmu
ho.
Jen můj názor :)

Zvidatel

Konzervatismus

Ale v ekonomice uznávám liberalismus.

Emefej

Konzervatismus

Butters_xD

Liberalismus

Kelt

Je mi bližší jiný směr, a to.../ Jiný názor..

Každý směr, který preferuje stranu, třídu, rasu, určitou skupinu, nebo ji vyčleňuje ze společnosti, není dobrý. Ve starém Římě vládli 2 konsulové, každý vládl 6 měsíců a pak se vyměnili. Mohl bych doporučit anglický parlament, dobu Olivera Cromwela a jinou. Hledáme spravedlnost, a ta závisela ta tom, jak byly nastaveny zákony, kdo vládl a o co mu šlo. Peníze jsou až na prvním místě, takže to mohl být boj o území, a další věci. Hlavní je pokrok, možnost diskuse a pod.

WTLS

Liberalismus

elkon

Je mi bližší jiný směr, a to.../ Jiný názor..

Mě zajímá jediné, abychom se já a moje rodina měli dobře. A tomu jsem vždy přizpůsobil své konání. Politika je mi ukradená.

Hufnágl

Komunismus

Bez komentáře.

led

Je mi bližší jiný směr, a to.../ Jiný názor..

Najbližšie k môjmu mysleniu je „človek a príroda“ (to nie je humanizmus), ak sa máme škatulkovať podľa „izmov“
Každý politicko-ekonomický smer a jeho klon „izmus“ je ako život. Vyvíja sa postupne až k dosiahnutiu svojho vrcholu a po ňom prechádza do zostupu, až pádu. Je prospešný, až požadovaný v istom štádiu svojho vývoja v danej dobe, rovnako, ako je neprospešný, až nepožadovaný a odsúdeniahodný v inom štádiu svojho vývoja a danej dobe.
Tak! A teraz rozmýšľajte…
Je nám treba „izmus“?

PS. myslím, že ani aliendronizmus, tu prednesený jeho protagonistom veľkým aliendronom, tiež nie je tá pravá čerešnička na dorte. Ale dajme mu nádej. Možno už po púhych tisíc rokoch sa dostane aj na spodné priečky humanoidného rebríčka nastupujúcich „izmov“ na „Planéte opíc“.

anonym

led: To je sice pravda, ale každý ten -ismus představuje nějaké hodnoty, stěžejní body. Jsou -ismy, které prospěšné nebyly, spíše brzdily přirozený vývoj (komunismus, nacionalismus), a pak jsou -ismy, které přispěly do vývoje a časem se samy vyvíjely (liberalismus, konzervatismus). Není dobré je znát i v rámci vztahu k lidským svobodám? Nechápu, proč a v čem byli komunisté prospěšní…jen zazdili vývoj. Podle mě se nejedná (až na výjimky) o škatulkování, -ismus nemusí být ve finále negativní. Komunismus a nacionalismus samozřejmě negativní jsou.

anonym

Hufnágl: Alespoň se pomalu potvrzuje, že hnutí ANO je levicové a mnozí voliči inklinují ke krajní levici, která v roce 1948 demokracii zakroutila krkem. Jsem obezřetný, není to legrace. Jaký šéf…

Zvidatel

aliendrone Konzervatismus vůbec neznamená, že se brání pokroku a že by důsledkem toho nějak stagnoval. To, že je někdo pro tradiční hodnoty neznamená, že se ve všem drží zpátky a odmíta jakýkoli vývoj.

anonym

Souhlasím s tebou. Proto jsem se tu nedávno ptal, zda se na konzervatismus nedívá příliš skrz prsty?

Zvidatel

Stejně jako, že liberalismus je anarchií.

aliendrone

Zvídatel>>> Čti pořádně, nepíši že „konzervatismus/li­beralismus … znamená“, jen vypisuji jejich OBVYKLÉ nešvary, konkrétně píši „v sobě skrývá nebezpečně prvky“. Což neznamená, že „se automaticky drží zpátky/anarchii“, jak z toho nepochopitelně vyvozuješ. Chjo… :(

Zvidatel

Já to četl pořádně už napoprvé. Ani jsem tě necitoval. Ale jedinou věc, kterou si ke konzervatismu napsal je, že má spojitost se stagnací. A samozřejmě si ani nenapsal, ”že má spojitost,” ne doslova. Nechápu to chytání za slovíčka, když to vyznívá tak, že je tam spojitost.. Tedy, že „to znamená“ tu danou věc. Protože máli něco s něčím spojitost nebo jak ty PŘESNĚ píšeš, že „má v sobě nebezpečné prvky“ té věci, tak se to za tu věc dá označit.
Asi bys to nenapsal kdybys tam spojitost neviděl a kdyby si tomu nepřikládal důležitost…
Takže „to znamená.“ ;)

aliendrone

Zvídatel>>> Fakt, že jsem zmínil „v sobě skrývá nebezpečně prvky“ a tvůj vývod z něj je stejný, jako vyvodit z věty „má vražedné sklony“ > „je to vrah“.

Věř mi, i na tebe jednou někdy přijde okamžik, kdy budeš mít HODNĚ silné vražendé sklony (pokud to už neznáš), to ale NEZNAMENÁ, že jsi vrah. Znamená to jen to, že jím ZA URČITÝCH OKOLNOSTÍ BÝT MŮŽEŠ, ALE NEMUSÍŠ. ;) :D :D

Edison

Jak vidíš, dokonce i v reakcích zde se pragmatismus prakticky neuplatňuje. Prostě jednou jsi použil slova stagnace a anarchie, tak to tak je a hotovo. Proč by přemýšleli… to je tak nepohodlné, proto je pro mnohé snažší držet se zavedených vzorců (i když i pragmatismus své vzorce má, jen je možno je modifikovat právě podle účelnosti a účinnosti v daný okamžik).

anonym

Aliendrone: Vnímáš dnes nějakou konzervativní stranu, která vyloženě striktně lpí na konzervativních hodnotách a tradicionalismu, a tiše stagnuje?

aliendrone

Markusei>>> Jak bych mohl? Podívej třeba na ODS, ta je často prohlašována za konzervativní stranu (sama se tomuto označení vyhýbá), nicméně jí NENÍ. Levice, pravice nebo liberálové/kon­zervativci jsou tradičně užívané termíny, kterým lidé rozumí (no, NĚKTEŘÍ ;) :D). Pokud se ale zamyslíš nad jejich významem a porovnáš ho s REÁLNOU aktivitou stran, nevyhnutelně dospěješ k závěru, že „je cosi jinak“. ;) :D :D

anonym

To je do jisté míry možné. ODS se ale pokud vím, ke konzervativismu hlásí, zejména v postoji vůči EU. Samozřejmě praxe je ošemetná, český politický píseček je v tomhle zajímavý.

aliendrone

Kepler>>> Zdálo by se, že jsi nenapravitelný altruista, ale mě neoblafneš. VÍM že jsi EROTOCHLÍVÁK! ;) :D :D

Kepler

Ale LIBERÁLNÍ!

aliendrone

Kepler>>> Vždyť vím. Tradiční (konzervativní) hodnoty jako JEDNA žena (manželka) jsou v naprostém rozporu s tvým viděním světa. Je mi jasné, že bys raději umřel, než se vzdát možnosti bezbřehého sexu a svobodné kopulace kdykoliv, kdekoliv a s jakoukoliv, liberále zatrachtilej! ;) :D :D

led

Hele, alíku, nějak nám zde z hromady elektronického šrotu začína vylézat ošklivý humanoid. Co závidíte samotnému Velkému Keplerovi! Snad z vás po rekonstrukci nebude
nakonec člověk v jeho lidské zrůdnosti, v podobě muže? Brrr.