Lucyfer

Která věta je správně? Jedná se o češtinu.

Jde mi o vyjádření údivu, když to z vyjádření dotyčné osoby nejde poznat.
Viz foto.

Nejlepší odpověď
annas

Vidím to jinak. .
Použít „tak“ na začátku věty není do psaného projevu vhodné,, patřoí jen do mluveného projevu.
Vy se dotyčné přímo neptáte, ale zvažujete sama možnost spokojenosti, či /nespokojenosti. Nevylučuje se ani jedno.
Je či není tedy spokojená? Jde o zvažovací otázku, netušíte, co odpovoí, takže bez čárky.

Odpověd není jednoznačná., podsouváte jí svou možnost.

Pokud se zeptáte přímo, tak jde o vylučovací otázku. Jsi, nebo nejsi spokojen?.
Jsi tedy spokojená , či nikoliv.? Přímá otázka uvádí jen jednu možnost.

Další odpovědi
seraphico

B je správně.

quentos

Jak už bylo řečeno, správně je B, jen dodám zdůvodnění – jde o vylučovací poměr, proto bude před „nebo“ čárka. Pro čárku za „tak“ není důvod.

elkon

Podle mě může být druhá i třetí věta. Záleží na kontextu.

Lucyfer

Šlo o recenzi, kde bylo místo výkřičníků (když už) spousta otazníků. Asi chyba v emotikonech, ale změnilo to celý význam. :D Jako když teprve zjišťuje, zda je spokojená. Nejprve mě to zarazilo, proto „tak“. Ale asi se to hodí spíš do té mluvené formy. 🤔