gurngar777

Když se má něco stát do 5 dnů, zahrnuje to taky ten pátý den?

Nejlepší odpověď
Herjulfson

Ano zahrnuje. Důležitá je i informace, že lhůta začne běžet až následující den. Znamená to tedy, že pokud jsem dnes převzal třeba dopis v němž je stanovena lhůta pro „něco“ do pěti dnů, tak tato lhůta začně běžet až zítra.

Další odpovědi
Pepa25

Ano. Obecně to stanovuje § 605 Občanského zákoníku, pro účely psrávních řízení §40 správního řádu. Princip je stejný: den, kdy nastane skutečnost se do začátku nepočítá, poslední den ano.
V příloze návod týkající se správních řízení (úřední věci typu povolování, schvalování atd.):

Zdroj: https://frankbol­d.org/poradna/sprav­ni-rizeni/spravni-rizeni/spravni-rizeni/rada/jak-nezmeskat-lhutu-zasady-pocitani-lhut

Rokio

Ano, počítá se tam i ten pátý den.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.