Rokio

Jedná se o poruchu, pokud nějaký člověk chce spasit svět?

Co když některý miliardář si založí charitativní společnost pro pomoc vážně zdravotně postiženým lidem, nebo nějaký lidumil si založí internetovou poradnu poskytující pomoc v oblasti učení?

Lze takového člověka považovat za chorého?

Odpovědi
Ametyst

Jedná se o poruchu, nazvanou Velikášství nebo Morální nadřazenost. Oni totiž jen u charity nezůstanou: chtějí ovládat a řídit druhé, aniž ti by jim o to stáli.

seraphico

Říká se tomu spasitelský nebo mesiášský komplex. Nejedná se o poruchu, ale může se objevit jako součást psychotických onemocnění:

"Spasitelský komplex (také nazývaný mesiášský komplex, Božský komplex nebo spasitelský syndrom) je stav mysli, při kterém se osoba domnívá, že jejím osudem či určením je zachraňovat a zachránit. Varianta názvu odkazuje k osobě mesiáše, což je židovský a křesťanský termín pro spasitele.

Nejedná se o zvláštní psychiatrickou diagnózu či duševní poruchu, Diagnostický a statistický manuál mentálních poruch ani Mezinárodní klasifikace nemocí takovou samostatnou diagnózu neobsahuje, spasitelský syndrom se však může objevit jako součást psychotických onemocnění apod."

Zdroj: https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Spasitelsk%C3%BD_kom­plex

Disraeli

Přijde na možnostech a realitě.
Byli lidé, co se z chudých poměrů a pocházející „z ničeho“, stali panovníky, založili dynastii, vybudovali říši,… Nebo vyrostli v chudé rodině a sami se stali bohatými, klidně i nejbohatšími na světě (spousta nejbohatších lidí v historii vyrůstalo v chudobě nebo v průměrné rodině).
Určitě to měli v plánu dávno před tím, než se takovými stali (logicky, když na tom dlouho pracovali). Ale teď se představ, že by jen tak dopředu říkali, že se stanou krály nebo nejbohatšími na světě… V poměrech/si­tuacích, ve kterých byli, by je většina měla za megalomany.
Teď ale přijde na to, co mají reálně v plánu, zda je to uskutečnitelné a opravdu to uskuteční.
Ještě něco jiného by bylo, kdyby o sobě říkali, že jsou bůh nebo všechny své vlastnosti idealizovali, atd…

Ale jako přímo si myslet, že spasí svět, to už je určitě spíš porucha (ani ti mesiáši a spasitelé o sobě neříkali, že jsou mesiáši… To o nich říkali jiní. Oni byli „jen“ hlasatelé/kazatelé, proroci, věštci, duchovní vůdci,… Někdy i davoví manipulátoři :D).
Spasit svět je každopádně utopie. Dá se leda pracovat na tom, aby byl svět lepší a někteří na tom můžou pracovat ve velkém (ale nebudou o sobě říkat, že spasí svět… Pokud jsou zdraví:)).