Mr. Marek

Je strana TOP 09 stále středopravicovou stranou, nebo zamířila jiným směrem?

Poslední dobou se mi zdá, že se od konzervatismu a obecně od pravicových hodnot vzdaluje, můj názor. Mimo jiné i svou reakcí na americké volby (ale nejen) mám pocit, že míří spíše názorově k levicovému liberalismu (jako dominantnější křídlo). Názory?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Tuto ministranu volili v posledních parlamentních volbách pouze v Praze a na zahraničních ambasádách. Zastupuje jen pražskou liberální bublinu a ohání se odkazem Václava Havla. V parlamentu působí zásadně jako destruktivní opozice, co protestuje proti všemu. Stop 09.

Další odpovědi
Kepler

Nevím, já jsem tuto stranu vždycky považoval za pravicovou. Blíže jsem se o ni nijak blíže nezajimal. Je ale pravděpodobné, že o příštích volbách mohou získat nějaké hlasy na úkor klesajícího hnutí ANO, na který je už pár let veden urputný boj.

Gonfaloniér

TOP 09, Kalousek no… To je pekelná strana a tíhne do hlubin.. ;)
Ťopka a Kraďousek. Za všechno stejně může on. :DDD

Pepa25

Pravicový-levicový je jedno měřítko, liberální-konzervativní jiné. Samozřejmě, že existují liberální pravicové strany, naopak dříve (když v politice dominovala ekonomická témata) to bylo i obvyklejší: liberálová prosazují pravicovou politiku v podobě nízkých daní a malého státu – v podstaě přesný protipól komunismu. Příklady jsou třeba FDP v Německu nebo SaS na Slovensku. To až nyní se snaží konzervativci si „tu psrávnou“ pravicovost „ukrást“ pro sebe …

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Mr. Marek

Pepa25: Souhlasím, ale co se týká liberálních stran, tak těch spíše pravicových ubývá. FDP byla pravicová hlavně ve 20. století pod vedením Waltera Scheela, také často spojenec CDU/CSU. Myslím, že TOP 09, ačkoliv některé pravicové prvky určitě ještě má, míří do středu, ne-li v určitých hodnotách doleva. Obecně i konzervativní strany už nejsou tak striktní, ale pořád ten pravicový směr mají znatelnější.

Pepa25

Mr Marek: v čem konkrétně TOP 09 míří doleva? Jinak jsou to často konzervativní strany, které dnes míří do středu a v zájmu své politiky prosazují nepravicové prvky (nerovné zdanění, státní zásahy do hospodářské politiky atd.).

Mr. Marek

Tak třeba CDU jde dost do středu, ale tam je vliv kompromisní politiky ve vztahu SPD. V čem? Tak třeba k otázce migrační krize je celkem zdrženlivá a na můj vkus není dostatečně kritická k současnému systému migrační politiky. V otázce životního prostředí a obecně globálního oteplování je více zainteresovaná, než v celkovém dopadu na průmysl a živnostníky (ale tam je asi i vliv frakcí jako LES). Současné vedení je liberální a nerozuměl jsem, proč byla taková euforie, že USA půjde doleva, přitom mnohé aspekty republikánské politiky jsou bližší (nebo měly být). Alespoň Tomáš Czernin, který měl být lídrem, to hodnotil střízlivě. TOP 09 mi byla sympatičtější, když bylo v čele spíše konzervativní křídlo a bylo opozicí vůči nejen ČSSD nebo KSČM, ale také Pirátům a Zeleným.

Pepa25

Na migrační krizi není jednochudá pravo-levá odpověď. Dokážu si představit, že pravicový liberál bude pro gastarbeitry, kteří sníží náklady na pracovní sílu. Co se týká ekologie, tam je pravice spíše proti, to je pravda, ale už se to celkově posouvá, takže je otázka, co je to „více zainteresovaná“. No a poslední volby v USA jsou kopitola sama pro sebe – i řada Republikánů volila proti Trumpovi …

Mr. Marek

To je pravda, spíše jsem se snažil poukázat na vývoj této strany. Pokud ovšem se to týká komplexně většiny pravicových stran, pak je to k zamyšlení. Některé podivné nápady moderní levice, jako přejmenování ulic, shazování památníků, bourání soch, důraz na kvóty (bez diskuze z jejich strany) a zvláštní vykreslování dějin (protože se jim nelíbí, že historie je prostě z velké části negativní, tak to chtějí napravit) by měly být výzvou pro pravicové strany, aby se ozvaly ,,takhle tedy ne" a nabídly alternativu.

U té ekologické otázky je pravda, že spoustu aspektů je v zájmu společnosti, a tam je toto dělení liché, ale přesto mi zde chybí větší hlas stran, které s tím nesouhlasí a napíší jen jeden článek na facebooku.

Americké volby (už jsem to zmiňoval i zde) jsou symbolické tím, že zde ani dle mého nebyla volba mezi republikánem a demokratem, jakožto spíše otázky antipatie a způsob vnímání aktuálního dění. Spoustu důležitých témat se ani neřešilo = bezpečnost, klima, boj s pandemií, daňová politika, rozpočtová politika, stav veřejné správy apod.

Mr. Marek

U té migrace bych uvítal aspoň jasně silnou opozici vůči Zeleným, kteří jsou v této otázce velmi proaktivní a neřeší samotné důsledky (nemluvím jen o bezpečnosti, ale také o stavu sociální politiky, finanční stability naší země a racionálním zvážením v otázce přijímání). Pak je tu druhý extrém, který hlásá uzavření hranic, osobně bych raději viděl snahu přizpůsobení azylové politiky a aby program byl naší společnosti užitečný. Mám pocit, že pravice trochu zaspala.

Mr. Marek

Kepler: Myslíte? Zdá se mi, že její vliv (procenta) dost klesají.

Kepler

To ještě neznamená, že nějaká ta procenta ještě získají. Uvidíme.
Jo, klidně mi tykej. Nebo chceš, abych ti taky vykal?

Mr. Marek

Je otázkou, zda voliči ANO uvidí v TOP případnou alternativu, jsem zvědav. Děkuju, na internetu upřednostňuju vykání. Sám ho nijak nevnucuju, nevadí mi to, jinak bych Vás dávno upozornil.

Kepler

OK, zůstanu u svého zvyku. Nakonec je to přece jen anonymní komunita.

Mr. Marek

Není problém.