jirka F

Je lepší používat v hypotetických otázkách slovo kdyby, nebo je lepší slovo pokud?

Abych věděl :)

Nejlepší odpověď
quentos

Kdyby bylo jedno z těchto slov jednoznačně lepší, proč by vůbec vzniklo to druhé slovo?
Je rozdíl mezi reálnou a nereálnou podmínkou. Kdybys nebyl línej, použil bys zdejší vyhledávání. https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-vlastne-rozdim-mezi-kdyby-a-pokud-by

Zdroj: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-vlastne-rozdim-mezi-kdyby-a-pokud-by

Další odpovědi
annas

Měl jste uvést příklad. Důležité u hypotetické je použít kondicionál

Záleží na formulaci a kterého se týká času. Podmínkové věty v češtině tvoří spojky: kdyby, jestliže, -li, když,, pokud .. Jenže každé jestliže nebo když , pokud nemusí být podmínkou, každá podmínka nemusí být hypotetická. .

  1. Pokud mě navštívíš, budu rád.
  2. Navštívíš-li mě, bude rád.
  3. Kdybys mě navštívil, budu rád.
  4. Pokud bys mě navštívil , budu rád.

Pokud bych to slíbil, udělal bych to. . Kdybych to slíbil, udělal bych to.