nyjono

Je gramaticky správně: Majestátní mosty?

Nebo by mělo být : Majestátné mosty?

Je to název.

Nejlepší odpověď
Kepler

Podoby majestátný, majestátná, majestátné jsou zastaralé. https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=majest%C3%A1tn%C3­%BD
Takže majestátní je OK.

Další odpovědi
quentos

Je to správně s -í, „majestátní“ je přídavné jméno měkké, skloňuje se podle vzoru „jarní“, tudíž je první pád stejný pro všechny rody. Tvar „majestátný“, který by v tomto případě vyžadoval koncovku -é, je zastaralý.

Zdroj: https://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dat&heslo=majes­t%C3%A1tn%C3%AD&sti=EM­PTY&where=hes­la&hsubstr=no

annas

Stačilo využít jazykovou příručku a dověděl jste se hned, že tvar majestátní jako jarní je správný,. Jde o slovo latinského, tedy cizího původu , takže je považované za měkké. Výchozí v čerštině majestátní panovníci , takže ti majestátní panovníci,. Tvar s koncovkou – ní se přenesl i na ostatní neživotné předměty apod,. Takže majestátní mosty.

Původ slova majestát, které je základem příd. . jména – majestátní ‘vznešenost, panovnická
moc, Veličenstvo’, majestátní. Z lat.
maiestās (gen. maiestātis) tv. od
maius, což je tvar stř.r. od maior,
2. stupně adj. magnus ‘velký’.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.