dust8

Jaký má význam a původ slovo „upozaděný“?

Nikoliv upozazděný, ale upozaděný.

Nejlepší odpověď
annas

U-po-zadě-ný. Přídavné jméno vzniklo od podst. jména záda.

Základem je slovo záda, záď, zadní, zadnice, zadek, pozadí.
Stč. zad ‘zadní část, zadek’ (do nč. přešlo v pl. tvaru asi podle prsa, bedra
ap.). Všeslovanské slovo. -.

Psl. *zadъ ‘zadní část’ je zřejmě tvořeno z předl. *za ( :za) a odvozeniny od ie. *dhē- (viz :dít se), původní význam tedy je ‘co je položeno vzadu.

Předložka – za něčím

dít (se) – zastarale říkat. Stč. dieti, Ve slov. jazycích dnes v tomto
významu řídké .

Psl. *dě(ja)ti vychází z ie. *dhē- ‘položit, stavět’, pak ‘dělat’ a od toho ‘říkat’. Starobylost tohoto významového posunu dosvědčuje chet. te- ‘klást’ i
‘mluvit’.

po – mnoho významu- – tedy od, pryč za atd.

u- vyjadřuje směr někam

Doslova za zády se něco děje. , je to tedy upozaděné. Je e vidět, že význam zesiluje předpona a zdůrazňuje předložka.

Sloveso pozadit, pozdit (se), odvozené od pozdě, znamená opozdit. Hodinky se pozadily. Používá se na Ostravsku.

Dnes sloveso opozdit má význam časový, – potom, pak, později, nebo místní – být vzadu.

Václav Machek Etymologický slovník

Jinak sloveso upozadit, je spisovné, ale zastaralé, a publicistické. stejné to bude i s přídavným jménem.

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=upozadit

Další odpovědi
quentos

Žádné takové slovo neexistuje, jedině „upozaděný“. V tom už je původ vidět – od slovesa upozadit, tedy zatlačit do pozadí.

Kepler

Strašné slovo, i když kupodivu spisovné. Podle SSJČ:
zatlačit, odsunout do pozadí, učinit méně významným nebo důležitým.
https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=upozadit

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

No opak upřednostněného přeci.. (;