Jaký jste měli postoj při referendu o vstupu do EU? Jak se na to díváte zpětně?

Splnilo to očekávání? Volili byste dnes jinak?

Nejlepší odpověď
Kepler

Moje vyjádření bylo kladné a od roku 2004 se můj postoj nezměnil. Některá rozhodnutí z Buselu mi sice vadí, ale jinak to byl logický počin. Teď představujeme značnou ekonomickou váhu proti USA i Číně. Tak proč se toho zbavovat? Bez EU bychom byli jen mikroskopický státeček bez šance na cokoliv. Ti co nadávají na EU si nevidí ani na špičku vlastního nosu, hlavně že nadávají. Možná by jim bylo líp v RVHP, pokud ti omezenci vůbec vědí, co to bylo.

Další odpovědi
ElonMusk

Z finančního hlediska je členství v EU očividně výhodné. Nemělo by se ale jednat pouze o peníze, EU stojí i na vyšších principech. Co se týče referenda – členství v EU bych lidem nesvěřoval, nechal bych to jako otázku vládě. Většina lidí nezná rozdíl mezi nařízením a směrnicí, nezná strukturu EU, nadává na EU kvůli věcem o kterých rozhodla vláda ČR (např. Dánsko je členem EU, ale EU legislativa se jej často vůbec netýká, zpravidla si vyjednají výjimku – na základě toho je celý argument „bruselského diktátu“ mylný).

Hufnágl

Vstup do EU považuji za nešťastný. Nyní jsme stát, tedy občané druhé kategorie, už jen proto, že nikdy nedosáhneme na průměrné platy staré dvanáctky, budeme kupovat jídlo II. jakosti, budeme montovnou pro velké státy EU, která si z nás udělala novodobé otroky. Pokládám si otázku: Proč se u nás zlikvidovaly podniky, které vyráběly a exportovaly světoznámé výrobky do celého světa. Důvod je jednoduchý, protože slavná EU potřebovala z nových států udělat odbytiště a závislost na EU. Nevěřím tomu, že EU nám dává ze svého rozpočtu více financí než my dáváme do pokladny EU. To by EU nemohla existovat, hlavně ten aparát, který vymýšlí různé ptákoviny jako je tvar okurky, zákaz používání žárovek se spotřebou více než 100 W, zákaz výroby vysavačů z vyšším příkonem… a tak bych mohl pokračovat do aleluja. Nejvíce mne fascinuje povinnost označit různé stavby, chodníky, mosty, stezky cedulkou: Bylo zhotoveno s finanční podporou EU!

Resumé: Vstoupili jsme z bláta do louže.

Malá poznámka ke Keplerovi. Píšeš o mikrostátečku, ale copak v Evropě těch státečku (Švýcarsko, Island, Lichtenštejnsko… Norsko) je dost a přece nejsou řádnými členy Evropské Unie a jejich občané si nestěžuji?

Drap

Volil bych stejně jako tenkrát. Ne. Takový kolos národů nefunguje nikde na světě, proč by měl fungovat tady? Dříve nebo později se EU musí rozpadnout. Je to spolek nefunkční, nepostavený na demokratických základech.

anonym

Očekávání to nesplnilo, příliš rychle začala fungovat čecháčkovská skepse a fake news které jakékoliv integrační snahy v rámci Evropy budou už jen rozkládat. Bohužel místní šiřitelé všemožných populárních hoaxů a skalní rusofilové tomu na sociálních sítích a v diskusích notně pomáhají šířením všemožných útočných blábolů, …užiteční idioti, víš co myslím. Ale volil bych zřejmě i dnes stejně, a byl bych pro vstup i kdybych volbou procházel s dnešní zkušeností, protože posílit globální vliv Evropy sjednocením postupu evropských zemí skutečně smysl mělo a má to velký smysl pořád. Je to jen otázka vhodnějšího a ohleduplnějšího provední – ale ten vytyčený cíl by měl setrvat.

Ametyst

Volila jsem proti, stejně jako moje okolí. Dějiny mi dávají za pravdu a euroskepse i v EU narůstá.

Edison

Nevolil bych tenkrát jinak, tím míň dnes. Problém je ale jiný… Klasická manipulace. Nejdřív připrav podmínky – přijmi a zaveď harmonizované předpisy a metody a pak se zeptej. Máš v tom nainvestované peníze a systémově tomu nic nebrání. A nebo… nejdřív se zeptej a pak jednej podle výsledku. Cítíš ten rozdíl? To, že se to tenkrát udělalo špatně zkrátka prostě nemohlo vést k jinému výsledku.Kdyby se ovšem tenkrát nejdřív ptali a pak jednali, volil bych jinak. A jsem si celkem jist, že ne jen já. Nevím, kolik ti tenkrát bylo, ale já to zažil. Tak vím, jak to probíhalo, jak se tak dlouho diskutovalo nad referendem, až bylo toho zavedeno tolik, že se couvnout prakticky nedalo. A teprve v ten moment konečně proběhlo referendum.

led

Jednotná Europa, sen mnohých kráľov a cisárov…
Pôvodná EU vznikla ako protiváha expanzie USA, SSSR a ČLR na európske trhy a ovplyvňovania politiku europskych štátov. Po zániku ruského mocnárstva, bolo logickým postupom pohrobkov socialistických krajín v Strednej Europe, počas ich návratu ku kapitalizmu, pričlenenie sa k zväzku hospodársky silných Europskych štátov a tak vybudovať svoju infraštruktúru, než držať sa trhajúcej sa sukne Matičky Rusi.
Jednoducho bolo to účelové zbratanie z rozumu. To, že dnes už mnohí na tento spolok štátov pozerajú inak, aj následkom vonkajšieho tlaku zo zámoria.

Rovnako ako vytvorenie zoskupenia V4, ktoré spoločne odolávalo snahám využiť tento priestor na mocenské záujmy hlavne USA. Tu vidno práve na pokuse o likvidáciu V4, tohto zoskupenia, ktoré snáď ako jediné silné je verné myšlienke Jiřího z Poděbrad na silnú Europu a slúži ako štít na ochranu EU. Pomocou „programového vyhlásenia vlády SR“ tj.súčasnej exekutívy, sa tu vytvára klin pre vstup ekonomickomocen­ského vplyvu USA na uzavretie života EU ako samostatnej ekonomickopoli­tickej jednotky.

jepik

Volil jsem proti vstupu a dnes jsem za referendum o výstupu .

Kryšpín

Nevolil jsem ovšem budu jenom opakovat váženou dámu Uršulu, problém je se seniory mají nostalgii o starých časech.

Ametyst

I Britové vstupovali do Evropského hospodářského společenství, a nikoliv do politického svazku, v 70. letech- a dnes mají 70% zákonů implementovaných z politického centra EU a nemůžou si ani lovit ve vlastních výsostných vodách. To jsou konce…

Pepa25

Neuvěřitelné! Podle oficiálních výsledků hlasovalo 77% voličů pro vstup, ale na vzorku uživatelů Odpovědi.cz to vychází úplně jinak …

led

Je to logické, situácia sa od čias hlasovania zmenila. Nemožno podľa súčasnosti hodnotiť minulosť. Ak chcete hodnotiť minulosť nie očami dneška, musíte brať do úvahy vtedajšie poznanie, nie dnešné.

Pepa25

Jak TEHDY kdo volil je snad jednoznačné a nemůže se změnit, ne? Spíš mám pocit, že někteří mají krátkou paměť nebo teď najednou tvrdí, že tehdy volili jinak, protože se to dnes „nosí“.

Edison

Ge0rge, zde by mě zajímal ten cíl. Poněkud se obávám, že reálně je úplně jiný, než je všeobecně veřejnosti prezentováno.

anonym

To jsou veřejně známé a proklamované věci, nemá smysl je tu opakovat. Jakéhopak přísně tajného cíle EU se ty obáváš? Nemyslíš si hádám, že je to zástěrka pro svobodné zednáře. Takže, co tě na tom přesně tak děsí?

Vojta24

Jednotná legislativa evropského trhu aby nebylo nutné jako dosud nové produkty uvádět pro jednotlivé země evropy postupně, jen proto že se musíte na každých pár set kilometrech zamyslet nad zcela novými pravidly a regulacemi, volný pohyb zboží a osob, jednotná měna (v rámci republiky také neplatíte v každém kraji jinou měnou a o nic větší smysl to samozřejmě nedává ani v rámci evropy s volným přeshraničním pohybem), jednotná strategie a zahraniční politika na základě konsensu členských zemí ve vztahu k zahraničí, pokud totiž jednají jednotlivé evropské země s USA, Ruskem či Čínou na vlastní pěst, jsou sami v nevýhodné a především velmi slabé vyjednávací pozici. … to by mělo být rozhodně ať už tomu v budoucnu budeme říkat jakkoliv, třeba EU, třeba jakkoliv jinak, na názvu nesejde. Pokud však ukážeme že projekt který toto přesmě měl za cíl si rozložíme zevnitř naprosto iracionálně sami, dlouhodobě nám to samozřejmě na globálním významu nepřidá, budeme spíš za takové iracionální kašpárky kterým stačí hodit špek (fake news) a už se zase jen perem jak psi 😁

Edison

Omyl. Ono to je řešitelné naprosto jednoduše. Každý ať si na svém území dělá co chce. Co alr chce distribuovat na jednotný trh by mělo podléhat jednotným pravidlům. Dám příklad: Proč bychom si u nás nemohli dělat pomazánkové máslo? Jen bychom ho prostě nesměli vyvézt… Jak jednoduché, že? A takhle by to mohlo fungovat v mnoha a mnoha oblastech. Naproti tomu proč nemáme jednotné dopravní předpisy? Alespoň v základech typu že po městě se jezdí pade, mimo obec stovkou na dálnici třeba 140? Plus jediná vyjímka pro každého, např. neomezená rychlost na dálnici pro němce… O parametrech se dá jednat. Proč nemáme jednotné dopravní značení? Někde je dálnice s modrým značením, někde se zeleným, někde s červeným… víš, jak by tohle usnadnilo lidem život?

led

Tá finančná podpora z EU nie je bezplatná, ako si mnohí myslia. Vždy sa za to platí, keď nie teraz, tak neskôr aj s úrokmi. Nejde vždy o priame peniaze. A ľudomilosť v politike a ekonomike? Nedajte sa vysmiať, ide len a len o zisk.

anonym

Čísla jsou naprosto jasná ekonomicky se nám členství velmi vyplatilo. Cokoli tam přispíváme je vždy mnohem méně než co dostáváme. Tak to je. Navíc jsme se stali důvěryhodnější součástí pro globální investory víceméně transparentního prostředí. Nevím o jakých úrocích z dotací to tu mluvíte.

led

Ten úrok Je nepriamy, navonok neviditeľný zisk. Nemusí byť všetko, že dostanete jablká za dotačnú cenu, ale preplatíte na inom tovare, nemusí byť len hmotný. V obchode a politike je tesná spolupráca.

Pepa25

Neodpověděla jste …

led

Keď porozmyšľate, odpoveď nájdete

led

pre neznalých:
V4 či Vyšehradská skupina je zoskupenie krajín stredoeurópskeho regiónu (Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Slovenská republika)

Ametyst

EU obzvlášť hnusně zachází se státy V4. Nemůže překousnout, že se brání výměně obyvatelstva a Orbán chránil v roce 2015 schengenskou hranici. To se neodpouští. Ostatně jak to přijde, že včera byl zadržen Afghánec, unesl dítě a předtím těžce pobodal svou ženu a zdrhal z Německa. Musel jet 130. Pro nás jsou hranice zavřeny, a pro migranty je schengen otevřený?

Pepa25

Nesmysly. Současné imigrační politiky třeba Raskouska a Slovenska jsou si velmi podobné, v tom rozdíl opravdu není.

Vojta24

… jo, takový na-nic-truc-blok 🙂

Kepler

Řekne konečně některý euroskeptik, co mu vlastně vadí? Případně navrhne lepší řešení? Aha, na to už nemá.

Edison

Diktát. Prachobyčejnej diktát neschopného uskupení.

Pepa25

O všechy důležitých věcech rozhodují členské státy.

Hufnágl

Které to jsou? Povinnost přijmout na své území x kusů emigrantů?

anonym

Kdybychom to tak, udělali žádný citelný problém by pro nikoho ani nemusel nastat. Nebyl to nelogický koncept, jen prostě narazil na vystrašené zabedněnce.

Vojta24

To jim nevysvětlíte, slyší co chtějí slyšet, pro ně to není konsensus volených zástupců z členských států jejich média tomu říkají diktát tak je to diktát i pro ně a vlastní rozumi si dává dvacet.