luckykubrt

Jaký je rozdíl mezi vyhláškou a ohláškou?

Já měl za to, že vyhlásit vítěze je totéž jako ho ohlásit. :) Ale když ho jenom ohlásím tak ho tím nevyhlásím. :D

Nejlepší odpověď
annas

Vyplývá to ze sloves vyhlásit a ohlásit.

  1. vyhláška – veřejné úřední oznámení – vylepit vyhlášku.

vyhlásit –

  1. veřejně, úředně oznámit, ohlásit: vyhlásit poplach; vyhlásit amnestii; vyhlásit (sousednímu státu) válku vypovědět
  2. slavnostně jmenovat: vyhlásit někoho vítězem soutěže, za vítěze;

  1. ohláška,
  1. zprav. mn. ohlášky (dř.) veřejné oznámení chystaného sňatku: církevní, civilní o-y; zadat o-y, o o-y; v neděli méli první o-y
  2. písemné oznámení: statistická o.; o. změn v počtu rodinných příslušníků

†3. veřejné oznámení, ohlášení něčeho vůbec, vyhláška: vyšla o., že se přijímají žáci (Ner.); – nároží polepená o-mi (Herrm.) – zastaralé.

ohlásit dok. oznámit: ohlásit splnění úkolů, změnu bydliště; prosím, ohlaste mě (u ředitele) přihlaste mě k návštěvě;

Ověřit můžete ve zdroji
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/

Neptáte se v souvislost s ohlášením, nikoliv vyhlášením války?

Předpona vy- = hlásit něco ven, vzhůru – vyhlásit
Předpona o- = význam obeznámiti

Ohlášení – – řekla bych, že když někdo ohlásí válku, tak konstatuje , že je někde válka, že ji někdo někomu vyhlásil.

Vyhlášení – když jeden stát druhému vypoví, vyhlásí válku – jde o právnický termín – kdo vyhlásil např. 1. světovou válku? R-U pak Čechům ohlásilo, oznámilo, že byla vyhlášená 1. světová válka.