Rokio

Jaký je rozdíl mezi davovou psychózou a smečkovým chováním?

Nejlepší odpověď
Drap

Zásadní. Smečka má svůj řád, svá pravidla a svůj systém. Dav z toho nic nemá.

Další odpovědi
elkon

Dav je skupina lidí, smečka skupina zvířat.

paul1

Nejhorší je, když se davová psychóza změní na paniku. Tam jde u život.

Zdroj: https://www.id­nes.cz/xman/sty­l/psychologie-davu.A120712_115­908_xman-styl_fro

Disraeli

Davová psychóza je pojem označující konkrétní jev, který má svou definici. A ten jev má své složky (průběh, vlasnosti, podmínky). „Smečkové chování“ je neurčité, pravděpodobně vymyšlené a v podstatě to nic neznamená.Není to žádný pojem, nic typického.
Hrubě by se dalo říct, že smečka jsou zvířata, dav lidi. Ale, jak píše Drap, smečka má řád a pravidla a dav lidí je nezřízený (to je ta psychóza), neracionální, doslova nezřízený..
Pokud se jedná o dav lidí (davovou psychologii), tak je to vždycky bez pravdiel, neřízené, omezené,… pokud se jedná o jinou skupinu lidu (konkrétné řízenou a organizovanou), tak už to má svůj název a říká se tomu jinak. Taková skupina lidí, jejich (řízená/vedená) spolupráce na základě organizování je pak užitečná (oproti davu/davové psychózé) a má řád a svá prravidla.

Chování ve smečce nic neznamená. Ale pokud to myslíš tak, že je to člen smečky, tak je to hodnotný (nebo prostě fungující) členk smečky (nebo třeba roje, hejna), mající svůj úkol, význam atd. a je tam řád a pravidla (i když zvířata jako takhle nemyslí, tak oragnizovat se dokážou… stejně jako dokážou vést, dorozumívat se atd). Ale dav (pojemnování pouze pro lidi) je primitivní (dokonce primitvnější, než smečka), bez řádu, pravidel atd. Možná říct o nějakém davu, že jako stádo je urážka stáda (protože ve všech skupinách živočichů jako hejno, stádo, roj, smečka,… je stádo to nejméně „bystré“ a organizované, ale pořád není tak vyloženě, potenciálně, násilné jako dav… ale stejně idiotské ano… co udělá jeden, začnou dělat všichni, co vidí jeden, začnou vidět všichni,… v tom je to stejné)..
Smečka je organizovaná, s řádem a dokonce hierarchií. Dav není (i když může mít své vůdce, respektive manipulátory).